Amatérský historik Roman Janas buduje v České Vsi válečné muzeum
Nestojí za tím ministerstvo kultury, ani štědrá podpora dárců. Může za to bezbřehé nadšení jednoho člověka a dávka vstřícnosti obce. Tohle relativní málo stačí k tomu, aby Česká Ves už brzo otevřela vlastní Válečné muzeum.
O Romanu Janasovi z České Vsi jsme na positivJE psali už několikrát. A dnes píšeme opět, protože on ve svém snažení nepolevuje, naopak akceleruje, svůj koníček - mapování průběhu 2. světové války na Jesenicku hrne dál. Tak dál, že je těsně před otevřením nového a většího Válečného muzea Česká Ves, do kterého ve spolupráci s obcí stěhuje svoji původní expozici zajateckých táborů. Dokonce přesvědčil starostu Petra Mudru k tomu, aby obec "za odvoz" odkoupila sochu padlého ruského vojáka - kapitána Fedorčenka, která léta stála na náměstí Hrdinů v Jeseníku.
Roman díky své mravenčí práci v archivech, u pamětníků po celém světě i na několika ministerstvech získal informace k asi už dvěma tisícům padlých zajatců. Až do teď jsme je mohli znát pouze pod identifikačními čísly, Roman k nim dohledal i skutečná jména.
Odborná obec ho bere vážně, postupně se mu do muzea daří zajišťovat zajímavé historické artefakty a rekvizity, teď naposledy za ním přijeli profesionální čeští vojáci ze 73. tankového praporu a přivezli mu zajímavé exponáty do připravovaného muzea. Protože kromě světových válek se chce zakladatel muzea věnovat novodobým vojenským hrdinům, i ti si zaslouží naši pozornost, jak k tomu doplnil: "S větším prostorem se budu moci také více věnovat našim válečným veteránům Armády ČR ze zahraničních misí, což je má srdcovka.".
Asi tak, když se na plné pecky opřete do něčeho, co vás zajímá a baví, jste schopni doslova nemožných věcí. Třeba že za vámi do České Vsi přiletí potomci padlého vojáka až z Nového Zélandu. Romanovi podobných historek přibývá, taky už byl pozván do Ruska na pietní akt.
Sledujte dění v České Vsi, někdy na přelomu jara a léta by muzeum mohlo otevřít.