Další úspěšný designér s jesenickými kořeny - Pavel Masopust

14.04.2021

Devět z deseti úspěšných rodáků žijících mimo Jesenicko má k regionu naprosto srdečný vztah, což se odráží v ochotě, s jakou se o své často pestré životy dokáží podělit se čtenáři positivJE. Kéž to přispívá k většímu sebevědomí zdejších lidí, kteří prokazatelně žijí na místě schopném světu dávat šikovné lidi.

Pavel Masopust je jesenickým odchovancem, ale do rodného města to aktuálně má 250 nebo 300 kilometrů, to podle toho, jestli sem jede z práce (Praha) nebo z bydliště na Slovensku. Aby se mohl stát produktovým designérem, jímž je 20 let, musel už kvůli střední škole odejit z domova. Tady má odchozenu ZŠ Jeseník, z ní rad vzpomíná na paní učitelku Rašovou. Soukromé lekce klasické kresby a sochařského modelování u Marie Mertové kombinované s časem tráveným s tátou v dílně, přispěly k tomu, kým dnes Pavel je. Svůj patriotismu si formoval víkendy trávenými na chalupě v Černé Vodě, kde je to pro něj ještě i dnes nejvíc "doma".

Když mu paní učitelka Mertová pomohla zvládnout talentové zkoušky na vyhlášenou Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, začala se rýsovat Pavlova designérská kariéra. Úžasná škola, kde se naučil základy vývoje produktu a prototypu, modelování z hlíny, odlévání, štukatérství, technické kreslení apod. Totálně ho to chytlo, nešlo nepokračovat na vysokoškolském studiu, kvůli kterému se stěhoval na bratislavskou Vysokou školu výtvarného umenia. I tahle doba ho bavila, a ještě více ho připoutala do kreativního světa. Ač si na škole sáhnul na sochařství i architekturu, zásadní pro něj byla studijní stáž ve Francii. Během ¾ roku v Saint-Étienne si uvědomil, že design je hlavně poctivé řemeslo. To se mu potvrdilo i v diplomové práci, kdy státnicoval s vlastním návrhem sjezdového horského kola.

Pak už hurá do pracovního procesu! Posledních pár semestrů navazující doktorantury si finančně přilepšoval navrhováním křišťálových lustrů pro renomovanou vídeňskou firmu. Časem měl "pod palcem" kompletní vývoj od prvotních skic, přes 3D modelování, inženýring + přípravky a dokumentaci pro sériovou výrobu. Poprvé se tak potkal se zaběhnutou designerskou praxí - zkušenost v té době v domovině nevídaná.

Následoval rok v německém Bertrandtu, kde pomáhal navrhovat interiéry aut značky Ford. Z Kolína nad Rýnem se nechal zlákat do slovenské pobočky Johnson Controls, která těsně před krizí chtěla rozběhnout designerské studio pro východní trhy. S propadem trhu a interními problémy v tomto nadnárodním gigantu divizi designu v Trenčíně brzo zavřeli.

Produktový designér je tvor navázaný na vývoj nových produktů a přišla výzva - překonat období stagnace až propadu, kdy většina firem vyvíjet přestala. Jak ale přibývaly zkušenosti, uměl se Pavel přeladit směrem ke svým strojírensko-konstruktérským základům. Optimalizovat náklady na vývoj, formy i přípravky, což umožnilo odladit flexibilní výrobu menších sérií. To vedlo k založení vlastního studia Dr. Pavel, ve kterém mu byli klienty hlavně Slováci a překvapivě(?) i Rakušané.

Po pěti letech se nechal zlákat projektem stavby funkčních replik historických závodních vozů v PALKO Automotive, kde se přes dva roky zabýval modelováním aut z hlíny v měřítku 1:3 a následným 3D modelováním v počítači. A šel dál... Od loňského září příležitostně vypomáhá s clay modelováním v pražském designérském studiu koncern s.r.o. To je několikanásobným držitelem ocenění Red Dot, mezi jeho důležité zakázky patři designování dětských autosedaček světové značky Cybex.

Pavlovým dlouholetým a klíčovým klientem je firma Neumann s.r.o. S jejich produkty se můžete v zimně i v létě potkávat na střechách osobních aut mířících za outdoor zábavou. A kompletní sortiment firmy - luxusnější řada Northline, vyráběná pro slovenský trh, je rovněž jeho "dítětem".

V minulosti proběhlo nějaké prototypování v jesenickém BIRKI a i my v positivJE se snažíme Pavla "předhodit" zdejším podnikům.

Pavel Masopust je, snad i díky svému příjmení, velmi příjemným (přestože poněkud vybíravým) společníkem do restaurace. Je totiž milovníkem dobrého jídla, které rad sám čas od času připravuje pro svoji rodinu a přátele. Otec dvou dětí žije kousek za Bratislavou, ale za byznysem docela často vyráží do Prahy a Vídně. Jeho vitální vzhled jde na vrub aktivnímu životnímu stylu, jemuž vévodí práce na zahradě a okolo domu (prostřihování stromku, kosení louky, kopání brambor a sekání dřeva), rád si zasportuje (dominuje cyklistika, lukostřelba, běžky a snowboard).

Chtěl by častěji, ale vinou hlavně pracovní vytíženosti, to do Černé Vody nezvládá víc, jak párkrát za rok. Šance, jak ho do rodného kraje přitáhnout, je propojit ho s některou z místních firem, která by dokázala jeho zkušeností s vývojem produktu využít.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.