DATA: Jak si vedou naši deváťáci na přijímačkách na střední školu
Deváťáci momentálně píší jednu ze svých nejdůležitějších životních kapitol, když podávají přihlášky na střední školy. Na Jesenicku možná nemáme potíže s kapacitami škol, jako to vloni měli zejména v Praze a Brně, zase tady ale nemáme tak pestrou nabídku oborů.
Díky PAQ Research víme, že přes 50 % zdejších žáků devátých tříd se hlásí na školy zakončené výučním listem, necelých 25 % na obory s maturitou a 18 % žáků z devítek usiluje o gymnázium.
Oborová struktura - na jaké typy středních škol se deváťáci z okresu Jeseník dostali
Zdroj: MŠMT, Národní pedagogický institut, PAQ Research
Teď jsme se s daty od Cermatu a analýzou Deníku Data podívali na to, jakých výsledků deváťáci dosahují v přijímacích testech na střední školy z českého jazyka a matematiky (období let 2019-2023). Celorepubliková průměrná úspěšnost pro češtinu je 55,3 %, úspěšnost žáků z Jesenicka se dostala na hodnotu 51,2 %. Republikový průměr v přijímačkách z matematiky činí 41,2 %, deváťáci okresu Jeseník dosáhli úspěšnosti 34 %.
Úspěšnost deváťáků u přijímacích zkoušek z českého jazyka
Zdroj:
Cermat, Prijimacky.ai
Úspěšnost deváťáků u přijímacích zkoušek z matematiky
Zdroj: Cermat, Prijimacky.ai
Není snadné identifikovat příčiny horších výsledků, resp. je obtížné ukázat na jednu konkrétní. Obvykle je ale v odborných debatách zmiňována souvislost nižší úspěšnosti na přijímačkách se socioekonomickou situací regionu, tj. množství exekucí, výše výdělků, míra nezaměstnanosti apod. Receptů na změnu výsledků taky není nekonečně, nejsnazší asi je se inspirovat v úspěšnějších regionech, ve kterých panuje podobná sociální situace. To je například Krnov a ředitele krnovské základky Karla Handliře jsme měli na loňském positivJE FESTIVALU.
Právě FESTIVAL a sekce DATA jsou náš příspěvek do debat o lepším Jesenicku.
Kamil Kavka
Námět (zdroj): Deník Data
Data (zdroj): Cermat, Prijimacky.ai
Foto (zdroj): Unsplash