DATA: Jesenicko třídí odpady dobře, přidat potřebujeme v papíru a kovech
Chystá se zálohovací systém PET lahví a plechovek, dočkáme se zdražení skládkování, stále se zlepšuje práce s bioodpadem a některé obce posouvají třídění odpadů z velkokapacitních kontejnerů přímo do domácností.
Zvládnutí odpadů je taková malá násobilka péče o životní prostředí. Má být samozřejmá a Jesenicko v ní patří k tomu lepšímu. V profláknuté soutěži O keramickou popelnici se města a obce od nás vcelku pravidelně umísťují na předních příčkách. V posledním ročníku bral mezi obcemi 2-15tis. obyvatel druhé místo Javorník, v kategorii 500-2tis. obyvatel zvítězila v rámci Ol. kraje Bělá pod Pradědem.
Začíná to už tím, jak hladká je cesta odpadu z domácnosti do příslušného kontejneru. V okrese Jeseník připadá v průměru na jedno sběrné hnízdo (barevné kontejnery) 67 obyvatel. To je po Mohelnicku druhé nejlepší číslo.
Detailnější pohled na výtěžnost tříděného sběru nevypadá pro Jesenicko vůbec špatně. Hodnota 62,2 kilogramů na obyvatele (bez kovů) z nás dělá nejlíp třídící region v kraji a jsme bezpečně nad průměrem celé země (53,5 kg). Při zohlednění sběru kovů si Jeseník pohoršil. Možná je to prostor ke zlepšení.
A posvítit bychom si zřejmě měli i na papír a plnění modrých kontejnerů. Do těch tady odevzdá občan v průměru 20,5 kg ročně (ČR = 21,4 kg, na Olomoucku dokonce 25 kg/obyv.).
Dobrý, že v odevzdávání plastů jsme nad národním (17,1 kg/obyv.) i krajským (19,4 kg/obyv.) průměrem. S vytříděním 21,4 kila plastů na občana se řadíme do horní poloviny tabulky.
Sympatické vítězství si Jesenicko připisuje ve výtěžnosti skla. V průměru do zelených a bílých nádob jsme v roce 2023 každý odnesli 19,4 kila skla, přičemž v Česku je to 14,6 kg.
Možná nejíme konzervy nebo nepijeme pivo v plechovce nebo prostě jezdíme do sběrny druhotných surovin. Každopádně kovu ročně na hlavu posbíráme 18,7 kg (prům. v Ol. kraji 24,8 kg/obyv.).
Zkusme odpad v prvé řadě neprodukovat. Před vyhozením věci, kterou už nepotřebujeme, zvažme její postoupení někomu dalšímu (re-use centrum). Skutečné odpady pak třiďme co nejdokonaleji (recyklace) a až teprve pak něco vyhoďme na skládku. Pokud to nepůjde spálit na energii.
Kamil Kavka
Námět (zdroj): Olomoucký kraj
Data (zdroj): EKO-KOM
Foto (zdroj): Unsplash