DATA: Zaměstnavatelé na Jesenicku nevyužívají potenciálu žen

23.10.2023

Vyluxovaný trh práce se stal normálem, na kterém firmy bojují o každého uchazeče, a i když to zatím nepřineslo přeplácení, jaké sledujeme u IT profesí, můžeme se ho nakonec i tady dočkat. Detailnější pohled na data přitom naznačuje, že by šlo problém alespoň do určité míry řešit. V hlavní roli tohoto řešení jsou ženy, nejvíce ty na rodičovské dovolené a ty s mladšími dětmi.

Mateřství je posvátná věc, o tom žádná, v Česku podpořená nejdelší rodičovskou dovolenou na světě. Žena může zůstat s dítětem doma až čtyři roky, ale chce nebo musí?

V praxi to přináší poněkud perverzní situaci, kdy průměrná Češka v nejproduktivnějším věku (30-34 let) působí na trhu práce o 186 hodin za rok méně oproti průměru EU. A přesně naopak je tomu u starších žen 55-59 let, kdy české dámy kvůli blížícímu se důchodu dohánějí chybějící odpracovaná léta a v průměru tráví v práci ročně o 472 hodin déle než v zemích Evropské unie. Přijde vám to v pořádku?

Podíly pracujících žen v populaci podle věku
- srovnání ČR a průměr EU

Zdroj: Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu

Rozdíl odpracovaných hodin žen v populaci podle věku
- srovnání ČR a průměr EU

Zdroj: Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu

Kde vězí ty příčiny? Potřebujete školku, která vám bez problému vezme tříleté dítě a vůbec nejlíp, aby mateřiny absorbovaly libovolný počet dvouletých dětí. Dostatečné kapacity jdou za zřizovateli (obce, města). Dle portálu Obce v datech si na Jesenicku stojíme skvěle – s celkovou kapacitou školek jsme dokonce na 2. místě v rámci ČR. Město Jeseník k tomu chystá další nástroj – asi 20 míst v dětské skupině pro děti od jednoho roku.

Mámy by mnohem více uvítaly zkrácené úvazky, aby mohly vyzvedávat děti ze školy, vodit je na kroužky a trávit s nimi více času. A víte, že v České republice takhle pracuje jen 6 % lidí? Jsme v EU až dvacátí. Nejlepší Nizozemí má 42,6 % pracovních smluv zkrácených! Ostatně neochota místních firem reagovat na potřeby matek nakonec dohání mladé rodiny včetně tátů. Muži musí vydělávat víc, protože jejich manželky a partnerky zůstávají na mateřské.

A co dalšího nejde ženám úplně na ruku? "Obyčejná" rovnost platů. Roky se tu o tom mluví, ale Index prosperity (Eurostat) naměřil na výplatnicích žen za stejnou práci v průměru o 15 % nižší mzdu.

Evidentně mají zaměstnavatelé o čem přemýšlet a my jim v tom pomůžeme. Už zítra, kdy do Jeseníku přijede Jana Stehlíková ze společnosti Flecto, která se nastavováním prorodinné firemní kultury věnuje a zkušenost má i ze strojírenských firem podobných těm, které máme tady. Mají dojem, že tyhle věci v jejich provozech nejde aplikovat. Budeme o tom s nimi mluvit na Jeseník je pro mladý (rodiny).

Zaměstnavatelé, přijďte v úterý ve 13 hodin, něco se dozvíte. Ženy, přijďte v 15 hodin, něco vám poradíme ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.