Fenix trefil kombinaci, při které dostane pod kontrolu cenu elektřiny majitel domu i fabriky
Faktury za energie pořád dovedou být strašákem, který umí potrápit rodinný rozpočet v domku, ne tak energeticky náročnou fabriku. Jasně, v bytě můžete chodit ve svetru a firma může omezit výrobu. Ale je to chtěné řešení?
Jesenický Fenix na tomhle problému už pár let vyšívá, od energetické krize o to víc. Po dalším roce měření a pilotních testování svého Energetického konceptu Fenix má další, na datech doložitelné, důkazy, že kombinace elektrického sálavého vytápění, obnovitelných zdrojů energie a bateriového uložiště, je ekonomicky životaschopná. Celoroční bilance všech pilotních projektů potvrzují správnost cesty, jakou se Fenix produktově před časem vydal.
Připomínáme, že ucelené řešení Fenixu je mimořádně sofistikované. Bateriové uložiště společnosti AERS (člen skupiny Fenix Group) umí obchodovat na spotovém trhu s elektřinou. Tím dosahuje dalšího snížení nákladů.
Plně elektrifikovaný rodinný dům s fotovoltaikou na střeše, bateriovým uložištěm z Jeseníku, ventilací s rekuperací, elektrickým topením od Fenixu a sálavým topením na dřevo, za 12 měsíců roku 2023 spotřeboval 10 tis. kilowatt elektřiny, za které majitel vč. DPH zaplatil 25 404 Kč. Ve chvíli, kdy bychom započítali nabíjení elektromobilu a srovnali to s autem benzínovým, vyjde úspora v řádu desítek tisíc korun.
V Jeseníku Fenix má další dva referenční projekty rodinných domů se solární elektrárnou a velkokapacitní baterií. Oba se dostaly na zajímavou cenu jedné kWh elektřiny. V jednom případě 2,38 Kč (vč. distribuce a DPH), ve druhém 2,90 Kč.
Doslova energetickou lahůdkou se stal výrobní závod Fenixu na ulici Jaroslava Ježka, kde si to poskládali z fotovoltaické elektrárny, velkokapacitních bateriových uložišť vlastní výroby a přidali k tomu malou větrnou elektrárnu. Uložiště s kapacitou 2,95 MWh patří k největším v ČR a závodu slouží k efektivnímu rozložení spotřeby, a taky plní roli ochrany proti výpadkům, které umí robotizované továrny potrápit.
Roční provoz závodu ve výše popsané konfiguraci dosáhl v porovnání se zastropovaným tarifem úsporu přes 6,6 mil. korun (průměrná cena za kWh byla 3,10 Kč vč. DPH a distribuce). Tohle číslo by mohlo ponouknout nejednu místní malou a středně velkou průmyslovou firmu k úvaze, že fotovoltaika s chytrým uložištěm od Fenixu může být zajímavou variantou, jak lépe řídit náklady na energie.
Kamil Kavka
Placený obsah