I v Bernarticích lze bádat nad daty o zemětřeseních a sopečných erupcích, ukazuje Jan Michálek

26.08.2024

Touha po poznání života v jiném kraji může za to, že se Jan Michálek před lety, coby čerstvý doktorand geofyziky, přestěhoval s rodinou z Bernartic do Bruviku v Norsku. Touha ale mnohdy nestačí, vědec na startu kariéry musel uspět ve výběrovém řízení na univerzitu v Bergenu.

V té době už za sebou rodilý Bernartičák měl zkušenosti z několika mezinárodních výzkumných projektů, včetně monitorování zemětřesné aktivity na Islandu díky práci na Geofyzikálním ústavu Akademi věd ČR. Ačkoli svou dizertační práci věnoval studiu mikrozemetřesení (magnitudo <2) v oblasti západních Čech, která je skvělou přírodní laboratoří, rozhodl se vyrazit na zkušenou do zahraničí.

Oč hektičtější bylo zvládnout pražská studia s narozením pěti potomků a na dálku opravováním starší nemovitosti v Bernarticích, o to více celé rodině sedl život v Norsku. Prakticky po týdnu bylo jasné – manželka Pavla (šperkařka a fyzioterapeutka) se nechala slyšet, že chce zůstat déle než dva roky, na které měl Jan smlouvu s University of Bergen.

Divoká příroda a moře mu učarovaly tak, že začal odhalovat krásy a záludnosti mořeplavby, jako například nalézání, opravování i ztrácení lodí. Změna prostředí jak životního, tak sociálního, ho donutila otevřít oči a vystoupit ze své dosavadní bubliny a naučila ho žít více s nadhledem.

Postdoktorandský výzkum nasál Honzu Michálka do týmu zabývajícího se pozorováním zemětřesení v oblasti Lofot. Práce na mezinárodním projektu, kde se kombinovalo bádání nad daty s prací v terénu, byla přesně to, proč šel po maturitě na jesenickém gymnáziu studovat aplikovanou geofyziku na Univerzitu Karlovu v Praze.

Když mu v roce 2016 doběhl první kontrakt s univerzitou, plynule přešel do dalšího projektu zabývajícího se budovaním datové infrastruktury pro výzkum tektonických desek, zemětřesení, erupcí sopek a dalších přidružených rizik. Pomohl na svět datové platformě EPOS, do níž se sbíhají důležité informace pro výzkumné skupiny vulkanologů, seismologů, různých observatoří apod.

Honzova expertíza je za ta léta tak daleko, že si dnes může dovolit dělat tuhle práci dokonce z Bernartic a koordinovat odtud evropské výzkumné skupiny. Za covidu se Michálkovi vrátili do opraveného domku, který Jan na různě dlouhou dobu opouští, když objíždí tým nebo mezinárodní vědecká setkání. Někdy na týden, někdy na dva. Ať je to z Norska, Itálie, Řecka nebo odkudkoli, do Bernartic se vždycky moc rád vrací a přeje si, aby přišla doba, kdy se bude moci trochu víc zapojit do života na Jesenicku.

V positivJE bychom mu s tím uměli pomoci, stačí říct ;-)

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.