Jak moc bezbariérové je Jesenicko
Souvisí to s nepolevujícím rozvojem Jesenicka a stále se zvyšující kvalitou života. Jak se něco rekonstruuje nebo staví nově, automaticky se myslí na lidi s pohybovým hendikepem. Všichni to máme zažité přes vyhrazená parkovací místa a toalety. To už ale zdaleka nestačí, lidé na vozíku chtějí vést co nejnormálnější život. Chodit za kulturou a do restaurací, na sportovní akce, jezdit vlakem…
Pro tyhle lidi existuje webová i mobilní aplikace Vozejkmap, ve které se mohou podívat na jakékoli místo v Česku, jak přívětivá je k nim bezbariérová infrastruktura. My jsme zaměřili pozornost na Jesenicko. Zjistili jsme dvě věci. Není to optimální, ale rovnou dodáváme, že možná i dost míst není v mapě zaneseno, a to by šlo napravit.
Pohled na oficiální mapu míst, kam se člověk pohodlně dostane s invalidním vozíkem, nám například ukázal dvanáct gastro podniků, ale to číslo bude ve skutečnosti vyšší. Některé nám známe podniky v mapě nevidíme. Napočítali jsme tři kulturní instituce a stejný počet zdravotnických zařízení i obchodů. Mapa pro vozíčkáře zobrazuje šest bezbariérových bankomatů a šest parkovišť, ale jenom jednu čerpací stanici. Slávu Jesenicku přináší bezbariérové trasa Jeskyní Na Špičáku.
Tak se na to vy, kteří podnikáte ve službách anebo provozujete vozíčkářům přívětivé zařízení podívejte a nechte své místo zapsat. Byla by škoda na mapě nebýt.
Foto (zdroj): Unsplash