Jak se dostal Jeseník na mapu světa díky Zahradě 2000
Znervózňuje nás, když lidé příliš řeší neziskové organizace. Je tam problém v tom slově 'neziskový', evokuje to u nich představu něčeho, co nepotřebuje peníze nebo je dokonce marnivě projídá. A je nám z toho i trochu smutno, když pak vidíme třeba neziskovou organizaci typu ZAHRADA 2000, která se věnuje poskytování sociálních služeb od roku 1998.
Teď se lidé kolem Stanislava Turka, Lenky Turkové a Ondreje Žiaka nachomýtli k jedné světové věci. Nebo teď, ono už to trvá pár let, co je Jeseník vedle jihomoravského Brna jediným místem v Česku, kde se uplatňuje model komunitní duševní péče prostřednictvím tzv. 'Otevřeného dialogu'. To je metoda pocházející ze Skandinávie a spočívá v práci více terapeutů s člověkem (rodinou) v krizi najednou, a to v rámci celého jeho sociálního okolí a rodiny. Má to skvělé výsledky a je to progresivní.
A co víc, Zahrada 2000 už nabízí metodu 'Otevřeného dialogu' i jako akreditovaný výcvik. Ten mohou absolvovat pracovníci center duševního zdraví, týmy zdravotních a sociálních služeb, ambulantní psychologové, psychiatři... V téhle branži je to právě to, co Zahradu 2000 dostalo na mapu světových metropolí, jako jsou New York, Londýn, Perth, Madrid, Mnichov, Barcelona, Brno... a Jeseník - všude tam je tahle metoda v oblasti duševního zdraví používána.
Ačkoli to asi není mainstreamové téma, nás hřeje u srdce, že tu takovou komunitní organizaci máme.
Námět (zdroj): Jan Fukala
Foto (zdroj): HOpenDialogue