Jesenické muzeum představí záhadné předměty z depozitářů

10.12.2023

Kdo nechodí po Jeseníku s klapkami na očích, ten musí vidět, jak publikačně plodné je Vlastivědné muzeum Jesenicka (VMJ). Čtenář hýčkající si svou regionální knihovnu by pomalu měl přidat jednu poličku, aby se mu do ní vše z "vydavatelství" VMJ vešlo. Na dva knižní fenomény z letošního roku (Fenomén Praděd, Fenomén Rychlebské hory), a také na souhrnné dějiny obce Bělá vydané před pár dny těsně před Vánoci, naváže originální sbírkový katalog.

Ve spolupráci tří muzeí – z Jeseníku, Šumperku a Bruntálu a za podpory Olomouckého kraje vznikla skutečná knižní lahůdka. Záhadné předměty jesenických sbírek je název publikace přinášející (záměrně) více otázek než odpovědí. Je plná tajemna a legend, jak to ne vždy mají vlastivědní badatelé rádi. Ale přesně tyhle kuriozity a neúplné příběhy návštěvníci muzeí často také naopak velmi ocení.

Jaké záhadné předměty má jesenické muzeum v depozitářích? Například kapesní hodinky deformované projektilem z první světové války, repliku čarodějnické stolice, jejíž sedací část je opatřena kovovými hroty, také rokokovou skříň ze zámku Jánský Vrch, do níž si možná uschovával noty i Karl Ditters z Dittersdorfu, fotografii již neexistujícího pomníku císaře Františka Josefa I. v Supíkovicích, na kterou vystěhovalí Němci (snad záměrně?) zcela zapomněli, originál údajného dopisu slavného Ludwiga van Beethovena, o jehož pravosti muzejní pracovníci nejsou stoprocentně přesvědčeni, také záhadný přístroj z devatenáctého století od německé firmy Lambrecht mající pravděpodobně funkci předpovídat počasí a doporučovat hygienická opatření…. A chcete vědě, jaké další? Počkejte si na představení knihy ve Vodní tvrzi v Jeseníku 18. ledna. Od 19. ledna bude k dostání na recepci Vodní tvrze a v knihkupectví Domeček.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.