Jesenické střední školy a byznys sektor

04.01.2019

Jsou o tom velké diskuse a pravdu mají spíše ti, co říkají, že české střední školy se zatím neumí příliš dobře propojovat s privátním sektorem, aby z takového spojení profitovali studenti i firmy. Ideálně tak, že hned po škole přejdou absolventi k zaměstnavateli, u nějž během střední školy např. trávili praxi. Může jít i o jiné formy spolupráce - společné projekty školy a byznysové sféry, stipendia pro nadané studenty, odborné stáže, brigády aj.
Situace na Jesenicku zřejmě nevybočuje, každopádně jsou pozitivní důkazy, že se zdejší střední školy snaží navázat s podnikateli a dalšími externími subjekty různé formy partnerství, které absolventy udrží ve vystudovaných oborech.
Střední odborná škola strojní a stavební má dlouhodobé partnerství s jesenickou nástrojářskou firmou SEMACO a Ondřejovickou strojírnou. Obě gastronomické školy se tradičně snaží umísťovat svoje studenty do restaurací a hotelů nejen na Jesenicku, ale po celé ČR, ty nejambicióznější kuchaře a číšníky dokonce po Evropě (namátkou Německo, Rakousko, Itálie, Řecko, Skotsko apod.). Zajímavý projekt teď má Střední škola gastronomie a farmářství s místní módní značkou Woox. O ní je známo, že se snaží restartovat zašlou slávu textilního průmyslu na Jesenicku, mimo jiné smělými plány na postupné oživování budovy bývalého Moravolenu 04, ale především tím, že v Jeseníku navrhuje a šije většinu svých kolekcí. Zakladatel Wooxu Dan Arzt se domluvil s ředitelkou střední školy paní Pernicovou, že studenti, potažmo absolventi oboru 'výrobce kožedělného zboží' (sedlář, brašnář) se mohou kreativně zapojovat do vývoje a výroby módy v dílnách Wooxu.
No řekněte nám, kde se čerstvě vyučené brašnářce naskytne možnost ihned po škole navrhnout design peněženky? V Jeseníku jo. Jen houšť, ať se nám mladí zapojují do ekonomického cyklu v tom, v čem jsou dobří, co vystudovali.

Foto (zdroj): Ryan Ritchie

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.