Jesenicko v Evropě 5: Podpora podnikatelů

16.08.2023

Celá Česká republika v letech 2004-2022 "vydělala" na svém členství přes 1 bilion korun (1 000 miliard). Všeobecně se předpokládá, že část peněz byla promrhána neefektivně, věříme ale, že ve většině případů posloužily svému účelu správně.

Popáté rozebíráme, jaké projekty díky eurům z Evropské unie vznikly na Jesenicku. Jedny z nejdiskutovanějších jsou dotace jdoucí do podpory byznysu, podle mnohých to pokřivuje konkurenční prostředí. Namítáme, že dotace mají přispět k dohánění ztráty Česka na západní Evropu. V tomto duchu bylo vlastně příjemné vidět, kolik významných firem regionu se dokázalo o peníze úspěšně ucházet. Přinášíme seznam některých z nich.

Jednorázově byl Brusel nejštědřejší ke společnosti Warex, když v Javorníku potřebovala zrekonstruovat výrobní objekt. Tehdy to stálo přes 46 milionů, z čehož 39 platila EU.

Aktivním v inovování za podpory evropského společenství byl mikulovický Plastkon. Například si sáhl na dvě dotace ve výši 28 milionů, za které modernizoval výrobní areál. To mu pomohlo ve zkvalitnění výrobní činnosti. A Plastkon ještě jednou - technologický a strojní rozvoj, který firmu dostal do nových segmentů, financovala EU částkou 12,7 milionů.

Ondřejovická strojírna řešila přes dvacetimilionovou dotaci na rekonstrukci a přístavbu výrobní haly.

Za pomoci unie (asi 17,8 milionů) v Jeseníku vznikla například unikátní zubní klinika YES Dent.

Javornický výrobce nerezového nádobí Kolimax za přispění Bruselu (8,7 mil. Kč) rekonstruoval výrobní objekt a technicko-administrativní zázemí, aby zvýšil svoji konkurenceschopnost. V jiném projektu podpořeném více než šesti miliony Kolimax pořizoval technologické vybavení na zefektivnění výroby.

Taky z Javorníku je výrobce kotlů na tuhá paliva Cranp - Kovo. Ten si částkou skoro 7,9 milionů korun pomohl k vývoji nové řady kotlů s vyšší energetickou účinností.

S pomocí EU nakoupil a rekonstruoval výrobní halu Eurohard z Jeseníku. Výše dotace činila 6,6 milionů korun.

TopTeramo - výrobce venkovní dlažby z Vápenné prostřednictvím evropských peněz (téměř 6 mil.) inovoval výrobek (velkoplošnou dlažbu) tím, že rozšířil svoji technologickou linku.

Za bruselské peníze rekonstruoval výrobní areál i předchůdce zlatohorského CS-CONTU, Česko-slezská výrobní, unie přispěla objemem ve výši 5,8 milionů.

Jesenický Woox použil asi 2,4 milionu Kč na růst textilní výroby na Jesenicku, a to na úkor nakupování produktů v zahraničí. Mělo to dvě motivace - zvýšit vlastní pružnost výroby a dostat ji více tzv. 'do baráku'.

Výrobce zemědělské a komunální techniky WTC Písečná si zapojením evropské dotace (5mil.) mohl vybudovat vlastní vývojové centrum zemědělských strojů.

Dva milion použil producent cyklo komponentů Velobel Zlaté Hory na digitalizaci a automatizaci vlastní výrobní činnosti.

Stejnou motivací - pořídit si moderní výrobní technologii, jen na výrobu zdravotnického materiálu - měl jesenický Naturfyt - Bio. EU pomohla částkou 1,6 mil.

To je jen část stovek milionů korun do jesenického podnikatelského sektoru a je potřeba pokračovat. Aktuální dotační období je přísnější v tom, jaké projekty jsou podpořeny. Správně je tam větší tlak na inovativnost a udržitelnost. Ozvěte se, kdo máte nápady v šuplíku.

Foto (zdroj): Unsplash
Data (zdroj): DotaceEU.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.