Jesenický botanik-vědec Radim Hédl

31.03.2020

Taky proto, že Jesenicko je od nepaměti synonymem krásné přírody, nemůže nás překvapit, že občas někdo ze zdejšího kraje zamíří do nejvyšších přírodovědeckých pater. Jako má Afričan predispozici běhat maratóny, má nápadně chytrý kluk z Jeseníku předpoklad inklinovat k botanice.
Jesenický rodák Radim Hédl má vztah k přírodě vrytý hluboko pod kůží, po zdejších luzích a lesích se toulal už jako malé dítko, nejčastěji se svými dědečkem. Pozoroval, objevoval, dozvídal se... a propadl biologii. Přitom ještě během ZŠ začal paralelně pracovat se svoji druhou vášní - malováním. Po základce přišel obvyklý posun na jesenické gymnázium.
S maturitou v kapse si to namířil na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a psal se rok 2001, když zde vystudoval botaniku. Prosím vás, u těchto absolventů to magisterským titulem nekončí, a i Radim pokračoval ve studiu na Lesnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde o čtyři roky později obhájil doktorát. Leč tím jeho vysokoškolské dobrodružství neskončilo. Jak jsme už zmínili, od dětství inklinuje k malování, do nějž chtěl ještě více proniknout. Zvládl to rovnou na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v letech 1996 až 2003. Na to konto se dosti přísně kritizuje, že teď pro samou práci v ústavu na malování nemá čas.
Nicméně jeho mozkové kapacity dostávají prostor k realizaci na jiných věcech. Radim Hédl žije v Brně, kde od roku 2004 působí na pozici vědeckého pracovníka v Botanickém ústavu Akademie věd ČR. V téhle vážené instituci se na oddělení vegetační ekologie zabývá mj. dlouhodobými změnami lesní vegetace a nejžhavějším tématem je zcela logicky kůrovec. Chcete Radimův stručný pohled? "Je to kombinace suchého a teplého počasí v posledních letech, a hlavně dědictví pěstování smrkových monokultur, které si s sebou jako kouli na noze táhne lesní hospodaření.". Najděte si v tom to svoje.
Proč ale nám tolik imponuje jeho vědecká dráha? Jako správný badatel za sebou má několik výzkumných expedic např. do Bruneje, kde strávil v součtu asi dva roky, do Malajsie, USA, Ekvádoru nebo Chile, během studií strávil celkem asi rok v Rakousku a v Dánsku... a kromě toho o své práci přednáší po celém světě. Na konferenčních pódiích stál třeba v Brazílii, Estonsku, Austrálii, USA...
A o svoje zkušenosti se dělí, posledních pět let vyučuje na katedře botaniky Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho hlavním tématem je mimo jiné ochrana biodiverzity, pro lidstvo všechno velmi žhavé věci. Jo, máme v tom svého člověka ;-)
Ve svém oboru není žádným ořezávátkem, což v našich očích dokládá výčet Radimových členství v různých vědeckých uskupení - Mezinárodní asociace pro vegetaci, Britská ekologická společnost, Evropská společnost pro environmentální historii, Česká botanická společnost, Česká ekologická společnost. Jak to tak vědci mají, že kvalita jejich práce je měřena množstvím publikací, ani v této oblasti jesenický rodák nezaostává. Podílel se na devíti odborných knihách, vydal desítky odborných textů a byl citován více než dvěma tisícovkami dalších prací.
Pozoruhodné, jak jsou tihle přírodovědně zaměření intelektuálové skromní. Všechny ty Radimovy úspěchy jsme z něj museli trochu páčit. Jediné, co přiznával hned a bez mučení bylo, že Jeseník a Jesenicko miluje. Taky sem zhruba dvakrát měsíčně přijíždí, a to výhradně vlakem nebo autobusem, tenhle asketa auto nemá. A když je tady, nejspíš se pěšky loudá po Jeseníkách, nebo je brousí na běžkách.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.