Jindřich Chlapek v Arménii předává know-how Správy CHKO Jeseníky
Jeho přistěhování na Jesenicko z Havířova je sice staršího data, ale motiv zůstává aktuální i v roce 2021 - jesenická příroda. Pro některé lidi je magnetem a pandemie, která hodně zpomalila život ve velkých městech, jen zvýraznila benefity života za hradbou hor.
Ale Jindřicha Chlapka sem přilákala příroda i profesně. Jako absolvent Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně se chtěl vyzout z povinné vojenské služby, což mu pomohl vyřešit spolužák, jehož otec pracoval pro CHKO Jeseníky. Jindra přijel v roce 1998 do Jeseníku, kde ještě chytnul při životě legendární klub Malíček, a už z něj neodjel. Z roku a půl civilní služby to je už 23. rok oddané práce pro zdejší přírodu. Po celou dobu je to v barvách Správy CHKO Jeseníky, která je nyní součástí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Tomu se říká loajalita.
A Jindřich je po celou dobu nadšený, protože je to práce pestrá, v čase se stále měnící, navíc péče o přírodu nabývá na významu. K jeho agendě patří například vodní toky a monitoring návštěvnosti, kterému se zde věnujeme nejdéle z celé republiky. Vcelku smířlivě se vyjadřuje k současné situaci, k rostoucímu zájmu o naše hory a tak. Opatrně říká, že Češi jsou pořádnější a zodpovědnější, loňská "covidová" sezóna to možná drobně vychýlila, ale obecně turisty chválí. Pokud se bude rychleji investovat do infrastruktury, neměla by vyšší návštěvnost být nad síly Jeseníků. Cítí to tak, že se na budování parkovišť či turistických cest mají vedle samospráv podílet i ti, kteří na cestovním ruchu vydělávají. Těžko ale teď, kdy je dusí lockdown.
Musíme se pochlubit, že v následujících dvou letech bude Jindřich Chlapek hodně blízko u toho, aby se podobně kultivovaně chovali návštěvníci hor v Arménii, kam se v únoru odstěhoval. Nastoupil na speciální misi v rámci evropského projektu 'posílení ochrany přírody a udržitelné využívání biologické rozmanitosti v Arménii', který bude realizován společně s finskými kolegy. V tendru arménského ministerstva životního prostředí porazili Italy nebo dokonce Rakušany s Francouzi, kteří mají k Arménii zejména kulturně velice blízko.
Tohle nejde brát jinak, než i jako ocenění českého přístupu k ochraně přírody, a to včetně Správy CHKO Jeseníky.
Pro Jindřicha to není prví zahraniční práce, od roku 2012 pomáhal už s péčí o přírodní bohatství i ve vztahu k cestovnímu ruchu v Gruzii, ale pravdou je, že dvouletý projekt, kdy se domů dostane nejvýše 4x ročně, je větší výzva. Skvělá příležitost předávat dál české zkušenosti. Své působiště v Jeseníkách vyměnil za hlavní město Jerevan tamější Ministerstvo životního prostředí, odkud od počátku března koordinuje projektové aktivity.