Kuchař Tomáš Hejný má v Kanadě vlastní podnik a moc si to užívá
"Každému bych doporučil zkusit si život v zahraničí. Poznáte nové lidi, nové prostředí, novou kulturu, a taky vám začne mozek myslet úplně jinak. Najednou začnete chtít dělat věci, které vás doma vůbec nenapadly. Například já si v Kanadě zamiloval práci se dřevem.", byla jedna z prvních vět, kterou nám ze Severní Ameriky do Jeseníku sdělil Tomáš Hejný.
Tomášovi rodiče asi nejsou štěstím bez sebe z toho, že všechny tři jejich děti odešly z Jeseníku do zahraničí, ale to se tak holt někdy stane. Nejstarší syn pobývá v Irsku a Tomášova sestra žije stejně jako on v Kanadě. Však v jeho příběhu tahle majitelka motelu sehrála důležitou roli.
Než se tak stalo, Tom v Jeseníku prožil sportem zaplněné dětství. Ze všech možných aktivit ho nejvíce držel fotbal, válel to (se) v bráně FK Jeseník až do 17 let. Závodní sport upozadil až na střední škole, když kvůli neochotě jít na internát, a naopak skvělým dovednostem svých rodičů za sporákem, podal přihlášku na Střední školu gastronomie, farmářství a služeb. Nastoupil do učení oboru kuchař-číšník. S praxí se dostal do kavárny Sofie v lázních a Na Rychtu v Lipové, což se koneckonců po škole stalo i jeho profesními působišti. Až s odstupem, kdy v Kanadě nakouknul do tamního středoškolského systému ocenil, jak dobře máme v Česku vymyšlenu praktickou přípravu učňů. "Tady v Kanadě se děcka dostanou leda k teorii z kuchařek, za plotnu se poprvé postaví až v zaměstnání. Si dovedete představit, co takový absolvent asi umí.", podal Tomáš svědectví ze zámoří.
Jeho cesta za oceán byla snazší o to, že první práci (úklid) vykonával v motelu u sestry, ale prakticky hned si k tomu musel přibrat i druhou práci. Původní plán byl 'na léto' - Kanadu si zamiloval, dokonce se tam i zamiloval ;-) Zpět domů ho extra nic netáhlo, a tak začal v kanadském Novém Skotsku zapouštět kořeny. K mytí nádobí mu postupně svěřili přípravu dezertů, následně z něj udělali druhého kuchaře, až se provařil na post kuchaře hlavního. "To se mi na celé Americe i s Kanadou libí, že tam dostaneš příležitost, a když ji čapneš za pačesy, ten úspěch přijde. Ale není to tak, jak si lidé v Česku často myslí, že v zahraničí je všechno jednodušší, všechno líp placené a tak. Ne, musíš si to zasloužit. Kanaďané jsou z mojí zkušenosti extrémně hodní a přejícní lidé.", vyznal se ze střetu exVýchodu se Západem kuchař Tomáš.
I díky výše popsanému uznání se do vaření opravdově zamiloval, takže nebylo až takovým zázrakem, že dalších šest let strávil v podniku Rhubarb na pozici šéfkuchaře. A v hlavě začal točit myšlenku na svůj vlastní podnik. Neřekli jsme to, ale žije v oblasti Nového Skotska, které je díky krásnému pobřeží Atlantského oceánu s majákem a nejvyhlášenějšími humry na světě velkou turistickou oblastí, kam v letní sezóně míří desítky tisíc Kanaďanů i cizinců. Ti jsou za stravování po restauracích ochotni utrácet. Mít dobrý podnik dává solidní šanci na podnikatelský úspěch.
Pravda, Tomáš si ještě odskočil na pár zajímavých měsíců do jesenické Villy Regenhart, když se po rozvodu potřeboval trochu resetovat, ale nebylo nad čím přemýšlet, když mu v Kanadě klapnul pronájem jednoho take-out prostoru. Okamžitě sbalil kufry a začal v Peggys Cove budovat Tom's lobster shack.
Představujte si to asi tak, že půl roku od dubna do září je od rána do večera v podniku, kde mu s vařením pomáhají 4 zaměstnanci a 5 brigádníků, aby na menu měli vždy čerstvé ryby včetně humrů, protože za tím přijíždějí desítky velkých výletních lodí. Za Tomášovou kvalitní gastronomií už párkrát dorazila kromě hostů i kanadská média včetně televize z USA, která si do své gastro show vybrala pouze tři kanadské restaurace - jednou z nich byla i ta Tomova. Někdy za měsíc bude epizoda odvysílána na Amazon Prime! Inspirace pro naše gastro, marketing dělá hlavně na sociálních sítích, díky skvělým recenzím a prostřednictvím šeptandy, funguje mu to.
Když skoční sezóna, sbalí sedmimístné auto předělané na obytňák a vyrazí na několik týdnu po Americe nebo sedne na letadlo a cestuje po Evropě. Aktuálně je single, tak si sólo jízdu užívá. V zimě moc rád lyžuje a hraje hokej na rybníku, po víkendech vaří jako privátní chef na různých rodinných oslavách. Tam dochází na 4 až 6 chodová menu, což ho náramně baví a jeho velkou ambicí začíná být otevření restaurace, kde by přesně na tyhle věci byl prostor.
Do rodného Jeseníku jezdí tak jednou za dva roky, roztomile okomentoval, jak to tady vidí. "Když jsem odjížděl z Jeseníku, tak byl takovej pobouchanej, teď je krásně opravenej. No, na penzi se možná vrátím.". Uzavřel naše povídání zase jeden šikovný kuchař - odchovanec jesenické gastronomické školy.