Marie Hajdová se vrátila do Jeseníku, aby mohla napsat knihu
Máme radost, když vidíme radost. Pohled do redakčního plánu nakladatelství Paseka nám radost dělá, protože v něm stojí: Marie Hajdová - Jeřabinový dům, žánr próza, vydáno 2.11.2022.
Nejenže se příběh její prvotiny odehrává na okraji vesnice v srdci zapomenutých Rychlebských hor, ona totiž autorka sama pochází a žije v Jeseníku. A děj knihy částečně její dosavadní životní pouť tak trochu připomíná. Stejně jako hlavní hrdinka Lucie, i Marie odešla, aby se později vrátila. Mimochodem Marsha, jak se Marii přezdívá, odešla z Jeseníku do Brna, kde vystudovala knihovnictví. V oboru pokračovala na vysoké škole v Praze. V hlavním městě se deset let živila jako redaktorka a korektorka v několika knižních vydavatelstvích, což zřejmě jde počítat jako jistého druhu přípravu na vlastní psaní.
I když... Musela se vrátit do rodného Jeseníku, aby na psaní našla potřebný klid. Že to tady svědčí kreativním duším, trefně vystihují její slova: "Myslím, že nikde jinde než tady bych ji nebyla schopná napsat, protože Jeseníky a okolí jsou pro mě strašně inspirativní a mně je vlastně hrozně líto, že se tu neodehrává víc knižních (a jiných) příběhů,".
Co kdybyste jí vy psavci vzali za slovo? Nechceme mluvit za ni, ale třeba by váš rukopis přečetla, ostatně korekturami se živí i teď, na volné noze. Potkat ji občas můžete za kávovarem v Ennea Café, kde 16. listopadu proběhne i křest knihy Jeřabinový dům. Je o domu obklopeném vzácnými jeřáby, které mají v našem kraji velikou tradici. A snad i svůj původ. Těšte se na střet dvou hlavních postav, tedy Lucie ošlehané životem ve velkém městě a Janině celoživotně věrné Jesenicku.
Nalákat vás ke koupi další krásné regionální literatury mohou slova jednoho z prvních recenzentů Petra Eliáše: "Zdařilý debut s plastickými postavami udivuje detailností. Hajdová vypráví příběh, který by se mohl stát kterékoli ženě... A mnoha ženám se v různých obměnách nepochybně děje,".
Foto (zdroj): Nakladatelství Paseka
Námět (zdroj): Jarda Kotek