Martin Navrátil "barví" největší firmu Jesenicka na zeleno
Ten kluk vás přesvědčí, že odpady nemusí být sisyfovským údělem. Zlatohorský CS-CONT díky němu patří na špici, pokud jde o likvidaci odpadů a recyklaci tam, kde se jej nepodaří eliminovat úplně. To jeho oddělení se stará o zelené stěny na výrobních halách firmy a záhony, v nichž vloni vypěstovali kvanta cuket.
S Martinem Navrátilem jsme se původně sešli kvůli doladění jeho příspěvku na workshopu, který chystáme s Inovačním centrem Olomouckého kraje pro místní firmy na téma udržitelnost a spol. Jeho zanícené povídání o tom, jak se největšímu zaměstnavateli regionu – výrobci kontejnerů CS-CONT – daří "zelenání", jsme si museli poslechnout celé a pozorně.
Martin je rodák z Jeseníku, který svá studentská léta prožil na jesenické průmyslovce. Škola ho bavila, a tak pilně studoval, jezdil po soutěžích… Ve čtvrťáku dokonce pro školu vyrobil promo video.
Svou kariéru ve strojírenském průmyslu, kterou rozjížděl při studiích na vysoké škole, postupem času začal stáčet směrem k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Každému z vás asi ihned naskočí 'školení BOZP' ("Nuda.", "Bože, co zase!"), jenže tento profík vás vyvede z omylu, že by to bylo právě tohle. Naopak, chytře pojatá bezpečnost práce je o nejlepších možných podmínkách pro zaměstnance a o ideálním nastavení pracovních postupů, které jsou podporou pro jakékoli zaměstnavatele.
S tímto přesvědčením se před třemi lety dostal do Zlatých Hor. V ten moment mu k práci 'bezpečáka' přibyly odpady, a i v těch to před sebou zodpovědně hrne a lisuje. Zapomeňte na to, že pro firmu odpady končí vytříděním papíru, plastu a kovového šrotu! To je pro něj a jeho tým teprve začátek a noří se do mnohem větších detailů. Za prvé jde až na počátek vzniku odpadu, opatřeními snižuje jeho produkci, vytřiďuje na jednotlivé položky, zpracovává na komoditu, kterou lze následně prodat se ziskem, a nakonec vytváří tlak na dodavatele, aby sami ubrali na obalovém materiálu nebo používali vratné obaly či obaly z recyklovatelných materiálů. Kde jiní vidí jen opad, on vidí příležitost. Fór je v tom, že tenhle přístup firmě snižuje poplatky za odpady (v některých případech dokonce vydělává), dělá z ní společensky zodpovědnou organizaci, která se snaží minimalizovat negativní vliv na krásné životní prostředí našich Jeseníků.
Upřímně řečeno, Martin jde o něco dál. Vymyslel si a buduje v CS-CONTu projekt Eden – zahradu v rámci odpadového hospodářství. Takže kromě cuket to budou například bylinky nebo maliny, co si budou moci už letos v létě lidé pracující ve firmě odnášet.
Zástupcům jesenického byznysu bychom velmi doporučili přednášku Martina Navrátila o odpadovém hospodářství CS-CONTU, kterou bude mít 25. dubna na naší akci. Tento člověk vás může přesvědčit, že management odpadů pro vás nemusí být betonovými polobotkami. Pokud máte Jesenicko rádi jako on, necháte se k něčemu z toho přesvědčit. Zachovalá příroda a čistý vzduch jsou místním bohatstvím, které nemají ohrožovat hory odpadu.
Kamil Kavka