Martina Kouřilová hned po vysoké v Anglii a Francii zakládá firmu
Prvních pár minut povídání s Martinou Kouřilovou nenasvědčovalo tomu, že je čerstvou absolventkou vysoké školy. Její názory a pohled na život připomínaly spíše seniorního člověka tak 10 let po škole. S přibývajícími časem se začalo ukazovat, proč tomu tak je.
Martina Kouřilová vystudovala vysoké školy ve Velké Británii a Francii, přičemž bakalářské i magisterské studium bylo na hony vzdáleno českému modelu. Rodačka z České Vsi stihla během studia regulérně odpracovat pár let čistého času. Tomu odpovídá její faktická připravenost naskočit do pracovního procesu s poměrně seniorními zkušenostmi.
Že by se vydala studovat do zahraničí, ji ale napadlo až po navštívení Gaudeamu během studia čtvrtého ročníku na Gymnáziu Jeseník. Tam měla totiž stánek firma zajištující pomoc studentům se studiem ve Velké Británii a bylo rozhodnuto.
A protože měla zvládnutou angličtinu ze školy a francouzštinu ze soukromých lekcí, mohla to zkusit do Newcastle upon Tyne na Northumbria University, kde si vybrala mezinárodní obchod s francouzštinou. Tady začal vznikat ten výše zmíněný rozdíl mezi absolventem české a britské vysoké školy. Martina musela už během studií absolvovat ostré stáže ve firmách. Rovnou zapomeňte na nějaké podřadné práce. Ne, vždy byla platnou součástí týmu a pracovala na skutečných projektech. To jí ohromně posouvalo.
Když odpromovala, měla Anglii za uzavřenou kapitolu a jelikož strávila rok na Erasmu v Lyonu, který ji naprosto ohromil, rozhodla se přestěhovat do země skvělých sýrů a světového vína – Francie.
Věděla, že studium tam bude podobně jako ve Velké Británii pořádně drahé. Rovnou sháněla variantu, kdy magisterské studium platí firma, ve které po dobu studia pracujete ('alternace'). V praxi je to tak, že 3 týdny jste v práci a 1 týden ve škole. Pro holku z Česka dvojnásob náročné, dostat se na francouzskou školu jako nerodilá mluvčí, a ještě najít firmu, která to za ni zatáhne. Martině se obojí povedlo, přijali jí do farmaceutické společnosti bioMérieux v Lyonu, kde zastávala post experta na digitální komunikaci a na univerzitě začala studovat digitální marketing & e-commerce. Pardon, ale ve francouzštině!
Když v červenci státnicovala, měli její francouzští učitelé (pouze lidé z byznysu) přehled o tom, v jakém stavu je digitalizace firem na Jesenicku. To bylo totiž téma její diplomové práce.
V těchto dnech je Martina ve Španělsku, kde zdokonaluje španělštinu a zároveň pracuje online pro francouzskou konzultační firmu v jejím oboru. Nicméně na Jeseník a Českou republiku nezapomněla, protože s bratrem, který právě dokončil magisterské studium v Londýně na Westminster University, mají v plánu rozjet konzultační společnost na marketing a digitalizaci firem, právě v jejich rodném městě.
Poučení pro středoškoláky z příběhu Martiny, doufáme, křičí dosti jasně – nebát se studia v zahraničí, dramaticky to rozšiřuje budoucí příležitosti.
Kamil Kavka