Mladí vědci bádali na Jesenicku v rámci 6. T-Expedice

17.06.2024

Skoro čtyři desítky žáků a studentů se minulý týden proměnili na vědce, aby pohnuli s výzkumem na Jesenicku. Stalo se tak v rámci šestého ročníku zábavně-vzdělávací akce, za jejíž organizací stojí Vlastivědné muzeum Jesenicku. Tomu s hladkým průběhem pomáhalo Středisko volného času DUHA Jeseník. Nejde o nic menšího než sraz do přírodních věd zapálených dětí, z nichž většinu do badatelských týmů dodali Gymnázium Jeseník a základní školy Jeseník, Česká Ves a Vápenná. Etablovaná akce ale přilákala i zájemce z dalších koutů Česka.

Jak je zvykem, účastníci se podle svých zájmů rozdělili do oborových sekcí, vyfasovali garanty a experty a pustili se do práce. Týdnu ostré práce v terénu předcházelo několik dnů příprav distanční formou. A v jakých oborech se letos bádalo?

Tým hydrobiologů zkoumal dvě vodní lokality na Vidnavsku. Srovnal dvě v nedávné době vybudované tůně. Tu u farského lesa a tůně u Staré Červené Vody. K překvapení všech zjistili, že v lokalitě u farského lesa, která byla vybudována před pěti lety, žije už více než 40 druhů organismů.

Entomologicko-ekologická sekce si vzala za cíl prozkoumat vliv člověka na místní biodiverzitu. Pro sběr dat si vytipovali různá místa, a to louku, zahrádkářskou kolonii, ale i anglicky střižený trávník. Kupodivu největší biodiverzitu zjistili v místě, kde se člověk podepsal velmi negativně.

Chemicko-marketingová parta tradičně pod dohledem Naturfyt – Bio vyvíjela bylinnou čarodějnou mast. Čekalo je samotné vymyšlení receptury postavené na lidovém léčitelství právě z období čarodějnických procesů na Jesenicku. Neskončilo jen u výroby, autoři museli na svou olejovou mast vymyslet i marketingovou strategii.

Tým urbanistů a architektů navázal na své loňské návrhy možné revitalizace okolí Střední průmyslové školy Jeseník. Badatelé lokalitu rozpracovali ještě detailněji. Vedle sportovišť a relaxačních zón navrhli i parkovacího dům v prostoru, kde obvykle stávají kolotoče.

Velká očekávání byla vkládána do technologického týmu, jehož úkolem bylo prověřit možnosti nasazení umělé inteligence v muzejnictví. Evidentně i ředitel Vlastivědného muzea Jeseník Pavel Rušar si od sekce sliboval pomoc AI s administrativou či ve sbírkové činnosti. Ukázalo se však, že tak daleko strojové učení ještě není. Nejlépe se umělou inteligenci mladým vědcům povedlo zapojit při generování obrázků a grafiky k dobové literatuře.

K zajímavým výstupům se propracovali členové skupiny animace a film. Těm se povedlo natočit animovaný film Sprejerka z Kábulu včetně detailní výroby kulis. Druhá část týmu pak natočila dva krátké hrané filmy o skautských hrdinech.

Při závěrečných prezentacích týdenního zkoumání bylo snadné dovodit, jak skvělý týden začínající vědci z Jesenicka prožili. Přátelství, zážitky, dovednosti…, tohle je může ovlivnit na celý profesní život, a nejen na něj.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Vlastivědné muzeum Jesenicka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.