Mladí vědci na Jesenicku zkoumali světelný smog, jedovaté rostliny, mytologii Jesenicka a k tomu lítali raketou

14.06.2022

Už počtvrté se Jeseník stal hlavním městem nadaných žáků a studentů z celé České republiky. Děti se sem sjely kvůli T-Expedici, což je týdenní soustředění čtyř desítek školáků, co se v šesti týmech rozprchli po Jesenicku a zkoumali předem vybrané jevy. Super pozitivní je, že třetinu míst obsadili reprezentanti základních škol Jeseník a Česká Ves a studenti Gymnázia Jeseník.

V pátek 10. června k tomu proběhla závěrečná konference, na které děcka prezentovala dosažené výsledky. Zvlášť zajímavá je míra využitelnosti vybádaných faktů pro Jesenicko.

Budoucí raketoví inženýři se pokusili otestovat vodní rakety, tedy levný a bezpečný dopravní prostředek jako nosič pro senzory měřící čistotu vzduchu. V téhle fázi šlo spíše o technologickou demonstraci proveditelnosti. Vinou špatného počasí se z Kosmodromu V. Priessnitze nepodařilo zrealizovat závěrečný let, jen několik testů.

Astronomicko-geografická sekce se pokusila zmapovat míru světelného znečištění na Jesenicku. Za použití moderních měřících přístrojů badatelé zjistili, že nejsvětlejšími místy regionu jsou Česká Ves, Jeseník a Zlaté Hory, naopak nejtemnější jsou lokality Javorník, Skorošice, Petříkov a Nové Vilémovice.

Mladí botanici poctivě prošli velké i malé zelené plochy ve městě, hledali na nich jedovaté rostliny. Vůbec si nemyslete, že tu nerostou. Zmapovali jich 58, z toho 6 extrémně toxických (kýchavice bílá, jalovec, tis červený, náprstník, štědřenec odvislý a čimeřice), město si může prověřit, nenachází-li se v blízkosti dětských hřišť.

Skupina entomologů řešila úbytek hmyzu, a tedy i úbytek opylovačů. Na dvou lokalitách - louka nad IPOSem (tzv. Fučík) a v lokalitě Hraničky, provedli výzkum chování opylovačů a souvislost jejich velikosti (délka sosáku a váha) s vybíranými květy (velikost a hloubka květu). Zajímavé :-)

Badatelským cílem chemické sekce byly kosmetické přípravky. Přesněji řečeno sledování a testování fyzikálně-chemických vlastností mýdla, krému a tělového mléka, čili přesně kosmetiky vyráběné jesenickým Naturfyt BIO - technologickým partnerem malých vědátorů.

Letos premiérově vznikla i divadelní sekce, která se pokusila ztvárnit námět z historie a mytologie Jesenicka, krátké představení obsahovalo i improvizace, jak se na pořádné umělce sluší.

Trefně to řekl Dan Krčmář, ředitel spolupořadatelského Střediska volného času Duha: "Péče, kterou školství věnuje nadaným dětem, má být co největší.". Ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka Pavel Rušar, který T-Expedici do Jeseníku přivedl, se zase rozplýval nad entuziasmem mladých lidí.

Ať se podpora nadaných dětí Jesenicku daří, určitě se v rolích profesorů, vědců, manažerů a odborníků budou hodit.

Foto (zdroj): Lucie Musialová

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.