Nainstalovat soláry, nakoupit Tesly a zredukovat odpady - to je recept pro firmy z Jesenicka
Green deal si to v Česku před evropskými volbami pořádně schytal. Revize ho nemine, ale na zrušení to tedy moc nevypadá. Nebylo by zodpovědné rezignovat na transformaci k zelenější ekonomice a víme, že mnohé místní firmy na tom už dávno pracují.
Na posledním předprázdninovém setkání jsme dali slovo těm, kteří byli ochotni sdílet vlastní zkušenosti se směřováním svých podniků k vyšší udržitelnosti. Za ni si nejčastěji dosazujeme energetickou náročnost, odklon od fosilních paliv a uhlíkovou stopu.
Na místě tak bylo dát slovo společnosti Stomix, protože ta je sotva pár dnů před spuštění své vlastní průmyslové fotovoltaické elektrárny. Radomír Mika a Jan Kropáč účastníkům akce s maximální otevřeností odprezentovali projekt skorošické firmy s 270 solárními panely a bateriovým uložištěm.
Šéf rodinné tiskárny Reptisk Marek Pavlišta se podobně detailně svěřil s tím, co jeho vedlo k rozhodnutí pořídit do firmy dva elektromobily značky Tesla. Zaujal i tím, s jakou precizností má spočítánu návratnost investice a nás s ní seznámil. Od včerejška víme, že auto od Elona Muska může být pro firmu za jistých okolností tou nejlepší volbou.
Třetím spíkrem byl Martin Navrátil, expert na firemní odpady. Jeho prezentace byla hodně praktická. Zasvěceně hovořil o tom, že by firmy měly mít zájem snižovat produkci vlastních odpadů. Ty, co vzniknou, má co nejlíp vytřídit, a pak dobře prodat.
Informacemi našlapané odpoledne v jesenickém coworku uzavřel Michal Bubeník z Inovačního centra Olomouckého kraje. Ten potvrdil, že na to vysmívané či nenáviděné ESG jde jít i výhradně pragmaticky.
Poslechnout si to přišli lidé ze společností Naturfyt – Bio, VentiAir, Fenix, Kompozity Michalík, Ekolusk a Vesa. Věříme, že nás někdy příště oni seznámí se svými projekty posouvajícími je k udržitelnosti.
Kamil Kavka