Naše město: Kamil Kavka: Dejme mladým, o co si říkají a co potřebují

01.02.2025

V měsíčníku jesenické radnice Naše město, jsem v rámci mého zapojení do příprav strategického plánu rozvoje Jeseníku dostal pár otázek k tomu, kam má podle mě směřovat největší pozornost místních politiků. Z mých odpovědí doufám navnímáte, jak o budoucnosti města přemýšlím.

Kamil Kavka je synonymem aktivního přístupu při oživování Jesenicka i jeho dobrého jména. Stojí za platformou positivJE, která mimo jiné inspiruje zajímavými příběhy lidí na Jesenicku. Je také regionálním scoutem Inovačního centra Olomouckého kraje pro Jesenicko, a má tak možnost vize a myšlenky přetvářet do praxe. Jak se to daří a jak vnímá Jeseník? Nejen na to jsme se ptali v rozhovoru, který proběhl při tvorbě strategického plánu města. Dejme mladým, o co si říkají a co potřebují, říká Kamil Kavka.

Už podle názvu positivJE si umím představit, jak kladný a silný je váš vztah k městu a regionu. Platforma má navíc velmi dobré jméno. Jak těžké pro vás je stále hledat kvalitní obsah, nové lidi, nové nápady?
Díky za tu pěknou odezvu. Ve chvíli, kdy je tvojí motivací podílet se na rozvoji Jesenicka, pak nemáš problém s novými nápady a tvorbou obsahu. Ty věci, o kterých píšu, se tady prostě dějí. A hlavně, potkávat nové zajímavé lidi se neomrzí a je to ta největší radost. Mám dost nápadů, kam positivJE posouvat, teď mě zaměstnává myšlenka, jak vtáhnout do projektu místní lidi. Spustil jsem na to nástroj Výzva!, tak uvidíme. A uvidíme, co dalšího uzraje.

Jak podle vás v posledních letech zraje město Jeseník?
Na jednu stranu se myslím, že se stále potýká s těmi dlouhodobými problémy, jako je vylidňování, úbytek mladých, málo inovativních firem a projektů, horší vzdělanostní struktura, dostupnost zdravotní péče. Na druhou stranu tady cítím velkou chuť věci měnit. Máme vyhrnuté rukávy ve stylu "pojďme na tom dělat, kdo chce a má jak". Jsou pak věci, které mi ve městě vyloženě dělají radost. Je to třeba nový IT obor na střední průmyslovce, v němž letos absolventi poprvé maturovali. Nebo skatepark pro mladé, umělé kluziště a sportovní hala. To jsou všechno věci, které do města patří a mají tady být, jsou důležité pro kvalitu života. I z radnice lze vnímat snahu o otevřenost, je vyjádřená nejen v komunikaci, ale třeba participativním rozpočtem. Oproti minulosti je to obrovský posun.

Co se podle vás naopak moc nedaří?
Máme v Jeseníku rozdiskutované jedno velké téma, aby město spolu s krajským inovačním centrem vybudovalo malý inovační hub. Je to postavené na jednoduché myšlence, kdy město dá prostory a ICOK se v něm postará o obsah. Má to být podpůrný nástroj zdejšího ekosystému, aby se nastartovala podnikavost a kreativita ve městě a celém regionu. Takový inovační hub by pomáhal vzniku nových podnikatelů, vzdělával by a propojoval ty stávající a jsem přesvědčen, že by mohl v nějaké formě přitáhnout na Jesenicko i univerzity a vysoké školy… Jednou jsme s tímto záměrem narazili, zastupitelé tehdy řekli, že tohle není role města. Od potenciálních cílových skupin přitom víme, že takovou infrastrukturu by v Jeseníku uvítaly. Pomáhá i fakt, že podobná zařízení vznikají v menších městech po celé republice. Jen škoda, že Jeseník v tom ztratil dva roky.
Ok, inovační hub není spása, ale je to důležitý dílek skládačky, kterou nazývám "perspektivní město". Těmi dalšími dílky jsou bydlení a vzdělávání. Byl tady záměr města na dostupnější družstevní bydlení pro mladé (rodiny), ale spadl pod stůl kvůli složitým podmínkám. Vyvolalo to naději, bohužel se to nepovedlo. Podobně třeba ve vzdělávání, řekněme celeregionálně,  mně osobně nepřijde v pořádku, že polovina dětí tady jde na učební obory, přičemž v Česku je to v průměru 30 % deváťáků. Pokud se člověk pokusí predikovat budoucnost trhu práce, tak s výučním listem si ty děti na něm těch 40 let prostě nevystačí.

Na čem, na jakých prioritách, by podle vás měl stát nový strategický plán města?
Mám pocit, že město věnuje dost pozornosti cestovnímu ruchu. To krásné prostředí, které tady máme, je bezesporu přidanou hodnotou, ale cestovní ruch z hlediska HDP městu zase tolik nepřináší. Větší pozornost bych věnoval potřebám mladých lidí a mladých rodin, na nich prostě ta budoucnost stojí. Když máš mladé a máš ty mladé vzdělané a když je tady udržíš, oni se o zbytek v čase postarají. Chtějí sdílené koloběžky? Tak je sem dostaňme. Chtějí podnikatelský inkubátor? Fajn, tak ho postavme. Udrží je tady dostupné startovací byty? Tak proč je ještě nestavíme? Dále jako město nesmíš rezignovat na kvalitu školství a samozřejmě musíš vytvářet dobré prostředí pro podnikatele. Na všechno existují nástroje a dotační tituly, ke všemu najdeš studie a příklady dobré praxe. Je potřeba, aby město mělo dlouhodobou vizi, čím chce být a kam směřuje, a za tím jít. Napříč partajemi, bez ohledu na volební období. V případě Jeseníku a specifičnosti malého okresu se k tomu navíc podle mého soudu přidává i nevyhnutelná role lídra celého regionu. Máme jím být a máme se k tomu hlásit.

Ještě se prosím na chvíli zasněte a řekněte, jak by podle vás mohl vypadat Jeseník třeba za deset let. Jaký byste jej ve třech slovech chtěl mít?
Odvážný, vzdělaný a udržitelný. Odvážný, aby nebyl nudný a chtěl vyčnívat nad desítky podobných míst v Česku, kde člověk může žít. Vzdělaný, protože to je základní předpoklad k růstu ekonomické síly města. Udržitelný, což bude nevyhnutelná nástavba pro ty nejatraktivnější místa k životu a vítězi budou ta města, která se do toho pustí mezi prvními.

Michal Sobek, BeePartner
Foto (zdroj): Právo, Milan Malíček

Made in Jesenicko © 2025 positivJE. Všechna práva vyhrazena.