Pavel Horník jako hybatel změn v užívání přírody
Možná nebudete souhlasit, ale podle naší (i osobní) zkušenosti si hodnotných věcí, které získáme zadarmo, vážíme o trochu míň, než když si za ně zaplatíme. Jasně, kdo by nechtěl ušetřit, ale je fér dostávat něco zadarmo, když jiný s tím má výdaj? Takhle se ptáme nejmíň dvakrát ročně. Když v zimě kloužeme v běžecké stopě, a když v létě jedeme po cyklotrailu.
Tak jsme rádi, že po opatrných snahách vybírat dobrovolné poplatky za užívání běžkařských tras v Jeseníkách, přichází podobná, možná ještě významnější aktivita vyhlášených trailových center, začít Čechy a Česky zvykat na to, že kameny vyskládané stezky, do hladka umetené klopenky a mezi stromy se klikatící dropy se v lese neobjevují jen tak, mávnutím kouzelného proutku.
Věříme, že pro jesenický cestovní ruch je dobrou zprávou, že u této velmi rozumné kampaně České mountainbikové asociace (ČeMBA) stojí i Pavel Horník, mozek Rychlebských stezek. Vyhlášené bikové areály vykoply jemný apel na uživatele pracně budované infrastruktury pro horská kola a začali více nahlas mluvit o dobrovolném finančním příspěvku - jakési alternativě vstupného. Ale žádné "Zaplať teď a tady!", ale pěkně formou argumentů a osvěty a na bázi dobrovolnosti.
Cítíme, že teď to Pavel Horník odpracovává i pro další účastníky cestovního ruchu, kteří se dnes či jednou v v budoucnu budou snažit provozovat v lese nebo na louce něco s prokazatelnou přidanou hodnotou. Proboha, proč bychom za takové věci neměli něco málo platit?
Jako v České republice máme super to, že do přírody můžeme neomezeně, vždyť vstupné by kromě peněz na provoz a udržitelnost bylo i určitým regulátorem návštěvnosti, což nakonec i ta příroda ocení.
U srdcařů typu Pavla Horníka vůbec nepochybujeme, že takto získané prostředky půjdou zpět do stezek.
Foto (zdroj): Rychlebské stezky