Pavel Ovesný se vrátil i s prací na Jesenicko, kancelář má ale ve vlaku
Ti z vás, kteří považujete dopravní obslužnost na Jesenicku za špatnou, si budete klepat na čelo. Vidnavský rodák Pavel Ovesný nevlastní auto a z Kobylé, kde žije, vyráží za prací po celém Česku zásadně veřejnou dopravou. S notebookem, jeho hlavní pracovním nástrojem, křižuje republiku po železnici a tím spojuje svoje podnikání na volné noze se svou vášní – vlaky.
"Už jako kluk jsem dumal, jak to udělat, abych až vyrostu, nemusel chodit od pondělí do pátku do klasické práce.", odšpuntoval naše seznámení Pavel, když se po pětadvaceti letech vrátil z hlavního města zpět do rodného kraje. Ten opustil podle klasického scénáře, po maturitě na jesenické stavebce se dostal na vysokou školu (pražské ČVUT). O studium ale až tolik nešlo, zásadní pro něj bylo, že se coby student stal moderátorem školního Radia Strahov.
Ve vlastním pořadu se věnoval české alternativní hudební scéně. To ho postupně nasměrovalo do tehdy se formujícího internetového hudebního magazínu Freemusic.cz, který se stal uznávaným médiem a byla to taky Pavlova zásluha. Však se vyšvihl až na post šéfredaktora. Pravda, měl na to bezprecedentní časový prostor, protože ten postup si odpracoval během civilní služby (pro později narozené – to byla alternativa základní vojenské službě, pozn. autora). "Kromě psaní recenzí desek, reportáží z koncertů, dělání rozhovorů a organizování chodu Freemusicu, jsem byl zodpovědný za klubové ceny pro Palác Akropolis, nebo soutěž českých world music kapel pro Colours of Ostrava, a také jsem měl několik let na starosti kategorii Alternativní hudba v hudebních cenách Anděl.", popsal dekádu v hudební branži Pavel Ovesný, než před vyhořením kariéru změnil.
Zůstal sice věrný svému dětskému snu – nemuset chodit do
klasické práce, ale začal se živit tvorbou webových stránek, které v tu
dobu už jako hobík uměl. Tak nějak paralelně s rozbíháním nové profese, se
nachomýtnul ke komunitnímu vzdělávacímu portálu Naučmese. Ten sdružuje hlavně
lidi živící se vlastním umem. Do něj poněkud mimo plán sám přispěl kurzem
nazvaným Punkové podnikání. Od té doby jím prošly stovky zájemců o vlastní
živnost. Pavel si při lektorování uvědomil, že schopnost nadchnout lidi do
podnikání je jeho přirozeným talentem, a tak svůj "produkt" rozšířil o
konzultace v přírodě, které nazval Lesa pán.
Mimochodem, s tímhle ho hodláme vytěžit pro potřeby Jesenicka, tady se dá
po lese chodit ve dne v noci. My mu jen budeme dohazovat ty podnikavce. Že
se o ně skvěle postará, vám odvyprávíme na jeho dalším byznysovém projektu.
Kluk vyrostlý na vesnici mezi všemi těmi slepicemi, králíky a prasaty byl asi hodně nepravděpodobným adeptem na to stát se vegetariánem, jenže přesně to se stalo. Jak se u činorodého Pavla dalo tipovat, nezůstalo u prostého vyndání masa z jídelníčku. Oprášil novinářskou minulost a jako už zkušený webdesigner spustil stránky Vegmania.cz, kde začal o svém veganství psát blog. Protože tuhle disciplínu fakt umí, vystřelila mu návštěvnost webu na desítky tisíc měsíčně a on to chtěl nějak využít. Dneska se tomu říká 'monetizovat'. Přetavil to nejdříve v semináře o výživě, a pak v opravdické vařící kurzy. Ve vege komunitě se etabloval jako vlivný influencer rostlinné stravy.
A tenhle borec se před pár měsíci se vším tím know-how přistěhoval zpět do rodného kraje. Celoroční jízdenku do vlaků Českých drah, kterou si už pátým rokem pořizuje, tedy tasí průvodčím ve vlaku už ze stanice Kobylá nad Vidnavkou (pokud není výluka kvůli zničeným kolejím), ale fyzicky a mentálně je zpět na Jesenicku, připraven jej posouvat.
Kamil Kavka
Foto (zdroj): Jana
Bergerová