Pět podnikatelských nápadů odprezentovali studenti jesenické obchodní akademie
Z průzkumů vychází, že čeští studenti mají docela zájem podnikat. V praxi ale vidíme, že ve školách není podnikavosti věnována dostatečná pozornost. Ve chvíli, kdy absolventi nastartují kariéry v roli zaměstnanců, už se do podnikání logicky tolik nehrnou. To je škoda. I proto s Inovačním centrem Olomouckého kraje (ICOK) městu Jeseník tolik doporučujeme, aby tady vzniklo alespoň menší centrum podnikavosti a kreativity. To by totiž rozvoj podnikání drajvovalo.
Do té doby jedeme ICOK a positivJE individuální akce na školách. Včerejší čtyřhodinový workshop na téma podnikání s druháky jesenické obchodní akademie je toho příkladem. Velkorysý časový prostor byl vedle základní debaty o výhodách a nevýhodách podnikání zaměřen na praktický úkol. Studenti rozdělení do týmů museli vymyslet vlastní podnikatelský nápad, a tento podrobit základní analýze byznys plánu metodou lean canvas. Ten úkol je donutil přemýšlet například o konkurenčních výhodách nápadu, o nákladech na rozjezd i na první rok, o orientačních tržbách, velikosti potenciálního trhu a tak.
Pět týmů se následnou prezentací srdnatě pralo o přízeň poroty, která hodnotila jednak originalitu nápadu a jednak preciznost zpracování záměru. Překvapivě vám asi nebudou znít nápady, jaké mladí lidé měli. Řešili plán na e-shopový second hand, na prodej skleněných brček, provozování kasina, stylový rybí bar a fitness centrum, kde při cvičení asistují psi. Porotu fiktivních "nesmlouvavých investorů" obstarali vedle zakladatele positivJE Kamila Kavky ještě učitelky obchodní akademie Jana Paulová a Zuzana Vidláková a kvartet doplnil podnikatel Marek Pavlišta.
Ten aktuálně řídí rodinnou tiskárnu Reptisk a právě její příběh byl posledním bodem programu. Hned poté, jak porota označila za vítěze "startupové soutěže" tým, který vymyslel byznys se skleněnými brčky. Cílem účasti Marka Pavlišty bylo zpestřit dopoledne besedou s opravdovým podnikatelem, aby byl pohled studentů na tenhle způsob obživy co nejplastičtější.
Soudě podle závěrečné zpětné vazby akce v očích studentů padla na úrodnou půdu a my doufáme, že se po jejich odmaturování dočkáme zakládání nových podnikatelských subjektů.
Kamil Kavka