positivJE na konferenci Ministerstva pro místní rozvoj
Mohlo by se zdát, že ježdění místních politiků do Prahy na ministerstva k ničemu není, protože to Jesenicku nepřináší kýžené výsledky. Dovolili bychom si drobně nesouhlasit. Výsledky to dává nebo bude dávat, jen to jde pomalu a možná ještě pomaleji.
Byli jsme ve středu na konferenci Ministerstva pro místní rozvoj, abychom starostům a krajským úředníkům z celé republiky představili platformu positivJE. Můžeme vám říct, že než se zakladatel positivJE Kamil Kavka dostal k řečnickému pultíku s prezentací, zaznělo od ostatních přednášející slovo 'Jeseník' asi tak devětkrát, z toho osmkrát v pozitivním kontextu. Uvážíme-li, že Česko má 6 254 obcí, pak četnost citace Jeseníku je vysoce nadprůměrná. To přece musí znamenat, že tady něco děláme dobře, no ne?
Konference, jíž zahájil ministr Ivan Bartoš, si dala za cíl dostat na jedno místo zástupce regionů bojujících s vylidňováním a naznačit jim, jak se jim chystá stát pomáhat. Odnášíme si dojem, že na ministerstvu se začínají hospodářsky a sociálně ohroženým územím seriózně věnovat. Ministr Ivan Bartoš i jeho náměstek Radim Sršeň (mj. starosta obce na Šumpersku) se dušovali, že jim na snižování rozdílů mezi velkými městy a pohraničím záleží. Tak uvidíme. Ostatně radí jim s tím i odborník na regionální rozvoj Univerzity Karlovy Viktor Květoň, který pochází z Mikulovic. Ten problematiku Jesenicka dokonale zná.
positivJE se u kulatého stolu konference zaostřené na ohrožená území zapojilo do debaty o podpoře podnikavosti. S tím tady máme zkušenosti ;-) Chce to ukazovat příklady úspěšných podnikatelů, chce to dostávat podnikavost do školních osnov, chce to podnikatele propojovat se studenty, chce to mít připravené průmyslové zóny … a ideálně i to městské inovační centrum, o kterém mluví vedení Jeseníku s Inovačním centrem Olomouckého kraje, by se asi hodilo.
A příští týden se citovanost Jesenicka x násobně zvýší, ve středu pojede z Jeseníku velká tisková konference vlády.
Foto (zdroj): Ministerstvo pro místní rozvoj