Sokolům se v Jeseníkách daří, padl rekord v počtu mláďat
V záplavě pesimistických zpráv o vlivu chování lidského pokolení na přírodu, je potřeba čas od času předložit důkazy, že se homo sapiens (člověk moudrý) snaží. Kdo chce vidět, ten vidí v Jeseníkách a Rychlebech výsadbu nových lesů po náletech kůrovce. Vidí projekty Sileziky na zadržování vody v krajině. Vidí efekty ochrany přírody v podobě návratu vlků na Jesenicko. Vidí náznaky ekologického zemědělství na zdejším venkově. A vidět může i rozrůstající se kolonii sokolů stěhovavých.
Díky Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) víme, že novodobá přítomnost sokola stěhovavého v Jeseníkách byla poprvé zachycena v roce 2001, od té doby jde dle monitoringu počet hnízdících párů i počet vylíhnutých mláďat nahoru.
Na rok 2023 bude zdejší sokolí letka vzpomínat v dobrém. I přes krutost přírody, v níž je jejich největším predátorem kuna skalní a z fotopastí víme, že na ně útočí, vylétlo z hnízd okupovaných 23 páry celkově 42 mladých sokolů. To už je solidní reprodukční číslo.
Sám šéf CHKO Jeseníky Petr Šaj je ještě větším optimistou, když říká: "Věřím, že i letošní velmi pěkný přírůstek sokoli brzy překonají. Skalnaté území Jeseníků se svým neméně vhodným okolím jim vedle kvalitních hnízdních možností nabízejí i dostatečnou potravní nabídku.".
V boji s klimatickou změnou to určitě nestačí, ale hůl nad lidmi nelámeme, vůle věci zlepšovat tady je.
Foto (zdroj): AOPK ČR