Úspěšný filmař a skvělý muzikant Kurt Neubauer

08.12.2020

Patří do silné osmdesátkové generace, která Jesenicku dala mnoho talentů a zajímavých lidí, co mohou regionu hodně dát, když se v nějaké větší míře vrátí ze 'světa' do rodného kraje anebo se zapojí aspoň na dálku, což dneska jde, a hlavně tak mnozí již činí. Třeba angažováním se v naší IT Komunitě Jesenicko.
Kéž to bude případ také dnešního respondenta, že bude pro svůj region k mání, protože cítí, že ho má čím obohatit. Kurt Neubauer nezastírá, že podíl na jeho dnešních úspěších má tolikrát již zmiňovaná Základní umělecká škola Jeseník. Tam chodil od pěti let do pozounu, na klavír a flétnu. V kombinaci se studiem nižšího gymplu v Jeseníku to byl odrazový můstek, co Kurta katapultoval do osidel města perníku - Pardubic. V nich vystudoval konzervatoř. Ve studiu hudby pak pokračoval do Brna na Janáčkovu akademii múzických umění. Holt, pozoun se do značné míry stal jeho hlavním vyjadřovacím prostředkem, však během vysokoškolského studia procestoval po hudebních soutěžích kus světa, hrál například v Itálii či USA, a taky se stal členem Wroclavské filharmonie.
Když teď přeskočíme v Kurtově životě asi pět let jeho života, kdy po brněnské akademii žil, trénoval a tvořil v hanácké metropoli Olomouci, posuneme se prakticky do současnosti (Praha od r. 2018), abychom vás seznámili s jeho dvěma profesními světy. Jeden je lepší než druhý, čtěte dál.
Zkuste si jen představit, kolik je po České republice muzikantů fakt dobře hrajících na pozoun. Že jich budou nejméně stovky, možná nižší tisíce? Pak si představte, kolik takových trombonistů potřebuje těch několik slavných českých hudebních těles typu Symfonický orchestr hlavního města Prahy, známý od založení roku 1934 jako FOK (Film - Opera - Koncert)? No, ten jich potřebuje 5 (slovy pět) a hned tím prvním pozounistou (druhým po vedoucím sekce) je jesenický Kurt Neubauer! Být součástí stodvacetihlavého souboru znamená obrovsky moc trénovat, vystupovat často v Praze (nejčastěji v Obecním domě) a hodně moc cestovat (ne teď). V Kurtově pase jsou razítka z Japonska, Španělska, Velké Británie, Německa... Zařadil se mezi českou trombónovou špičku.
Soustřeďte se, ať se v tom neztratíte. Totiž, snadno nabudete dojmu, že Kurtové jsou dva. Není tomu tak, ten náš je vedle profesionálního muzikanta taky profesionálním filmařem. S kamarádem Jakubem Krumpochem založil nezávislou video a filmovou produkci. Zde staví na v mládí nabytých zkušenostech z natáčení svateb, čemuž se věnoval ještě na škole. Jen jeho současná firma MOVIE FACTORY s.r.o. má o dost větší ambice, hlavně dost už toho za sebou má. V seznamu referencí najdete profesionálně natočená a zprodukovaná videa z firemních večírku, profilové i produktové videospoty pro Siemens, Škoda Auto, T-Mobile, BMW, Českou televizi..., z lokálních luhů a hájů Kurt točil pro Priessnitzovy léčebné lázně a Vlastivědné muzeum Jesenicka a v minulosti pro zdejší Hnutí Brontosaurus. A protože jeho cílem je se dostat k velkému filmu, zní logicky, že už za sebou má dva krátké filmy, z čehož snímek V dobrém i zlém s Janem Dolanským a Ester Kočičkovou posbíral i festivalové nominace na '48 Hour Film Project 2019'. Uvidíme, co od Kurta ještě uvidíme - v kině či televizi.
Pestré to má i v osobním životě. Nadšený fotograf a kameraman má rád sjezdové lyžování a osud tomu chtěl, že stihl už dvě svatby, vlastní svatby. No a co.
Kdo byste mu chtěli udělat radost, zahrajte mu Mahlerovu Symfonii č. 3, je jeho oblíbená.
Na fotografii vidíte Kurta při zářijovém natáčení filmu s Norbertem Lichým a Janem Dolanským v jesenické hospodě U Dvou štírů. Pod rukama MOVIE FACOTRY právě vzniká středometrážní film, takže Kurt je tomu velkému bijáku zase o trochu blíž.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.