Úspěšný jesenický muzikant za velkou louží

02.01.2019

Slavní skladatelé Bohuslav Martinů a Antonín Dvořák udělali naší zemi skvělé jméno v Americe, kde oba několik let žili a pracovali. Tak trochu na ně právě teď navazuje jesenický rodák Roman Placzek, který v USA působí od roku 1996 a celým Spojeným státům ukazuje, jak propracovaný systém výchovy muzikantů u nás v ČR, Jeseník nevyjímaje, máme.
Roman začal chodit do 'lidušky' na klavír k paní Mullerové a na cello k paní Drgáčové a jak sám říká: "To určilo můj osud, protože naše základní a střední hudební vzdělání má ve světě jen malou konkurenci.". Od dětství toužil dostat se za velkou louži, což mu notně zjednodušil revoluční rok 1989, který ho zastihnul na ostravské konzervatoři. Vycítil příležitost, že se Československo vydá za svobodou a demokracií, sám na podporu těchto hodnot inicioval na škole stávku.
Do USA odjel několikrát a několikrát se vrátil. Poprvé v roce 1991 na zkušenou, podruhé v létě 1995 se smyčcovým triem, které založil, na letní festival Apple Hill v New Hampshire. Pak nastoupil na studia na Mozarteu v Salzburku, ale příliš ho to táhlo zpět do USA.
Mezi léty 1996 až 2001 studoval v Bostonu a Amherstu, při tom na dálku založil festival Zlatohorské hudební léto, nakonec se ale naplno zkoncentroval na Ameriku, aby dokončil studia získáním doktorátu.
V současné době Roman Placzek žije v hlavním městě Severní Karolíny Raleighu, kde je prezidentem správní rady a výkonným ředitelem The North Carolina Bach Festival (festival Johanna Sebastiana Bacha), který zachránil před úpadkem spolu se svou partnerkou, vynikající klavíristkou ruského původu Elenou Neždanovou (minulý rok v červnu spolu vystoupili v Jeseníku). Od listopadu 2018 je také zástupcem společností Ruggero Piano a Yamaha USA. K tomu soukromě učí, hraje, diriguje Bach Festival Ensemble a překládá filmy pro Hollywood, které jdou na český trh.
Dneska je Roman naprosto na jiném levelu, ale dle jeho slov na koncerty ve Vodní tvrzi, divadle P. Bezruče, Kongresovém sále Priessnitzových lázní, Lipové-lázních a v Kapli nikdy nezapomene.
A my se nezapomeneme zaradovat z tak výrazné stopy jesenické ZUŠ v Americe.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.