V Heřmanicích bojovali kováři z celé ČR, naši skončili druzí
Věříme, že kdyby si rodiče a učitelé dali jediný společný cíl - dovést děti na startovní práh jejich profesních drah s vizí 'dělej, co tě baví', možná bychom u některých profesí neřešili jejich obrovský nedostatek. Hodně se to týká řemesel, která mají děcka většinou navnímána jako neatraktivní, blbě placená, špinavá a těžká. Praxe ale ukazuje, že špičkově dělané řemeslo může být atraktivní, dobře placené a za nasazení technologií třeba i čisté a fyzicky méně náročné.
Dobrá, umělecký kovář možná není to nejčistší a nejlehčí řemeslo, ale rozhodně může být atraktivní a dobře placené, je-li provozované na vysoké úrovni. K takové se snaží dostat svoje žáky Střední škola gastronomie, farmářství a služeb, jejíž pobočka v Horních Heřmanicích budoucí umělecké kováře vychovává.
Minulý týden se tam sjelo osm soutěžních týmů z oborů umělecký kovář, zámečník a pasíř, aby poměřili své dovednosti. Tým heřmanické školy ve složení Alena Bierhanslová a Václav Kelemen vydoloval z kovářské výhně za zvuku kovadlin skvělé druhé místo. Heřmanická škola si tím ověřila, že je se svou výukou i praxí konkurenceschopná, Alena s Vaškem se poznali se svými kolegy z oboru a nabrali zajímavé zkušenosti.
A že se na akci ukázali hejtman Josef Suchánek, radní pro školství Aleš Jakubec anebo senátor Mirek Adámek dokládá, že důležitost podpory řemesel chápou i ti, kteří zřizují střední školy a směřují do nich peníze.
Foto (zdroj): Olomoucký kraj a SŠ gastronomie, farmářství a služeb