Vlastivědné muzeum Jesenicka pomohlo akvizici desetiletí
Vlastivědnému muzeu Jesenicka se povedl husarský kousek. Díky spolupráci se Státním okresním archivem Jeseník, jmenovitě s archivářem Květoslavem Growkou, se badatelský tým nového ředitele Pavla Rušara intenzivně chytil možnosti získat z Německa cennou sbírku obrazů pocházejících z Jesenicka. Patnáct reliéfních obrazů tvoří polovycpaniny zdejší zvířeny, jež je zasazena do malovaného přírodního prostředí. Na obrazech najdeme vycpaniny např. kachny, káně, koroptve, bažanta nebo ledňáčka, ve dvou případech jsou na obrazech zpodobněny i malé šelmy jako hranostaj a fretka. 14 obrazů namaloval ve 20.-30. letech 20. století javornický rodák, malíř a preparátor Heinrich Wolf (1873-1938), jeden pak pravděpodobně jeho žák či souputník Josef Appel z Mikulovic.
S pomocí donátora získalo muzeum obrazy do správy a ředitel Rušar to komentoval takto: "Pro muzeum je to akvizice desetiletí! Ačkoli to není přímo nákup naší instituce, tak správa těchto obrazů je pro nás zásadní přínos a závazek. Státnímu okresnímu archivu velice děkujeme za rady a zprostředkování."
Na zpřístupnění nové sbírky si ještě chvíli počkáme, muzeum chce připravit důstojnou výstavu, kterou si tato vzácná sbírka zaslouží. Ředitel Rušar řekl: "Ve druhé polovině roku muzeum představí minulé a současné umění Jesenicka, kde avizuje konání výstavy s těmito obrazy, a to zřejmě už zpočátku roku 2019. Před tím se pokusí kontaktovat jednoho zdejšího soukromého sběratele, který má několik obrazů od stejného autora."
Z historického pohledu to má pro Jesenicko opravdu
velkou hodnotu a je skvělé, že se umění vzniklé v našem kraji navrací zpět a
bude zpřístupněno budoucím generacím. Při rozhovoru s Pavlem Rušarem bylo
příjemné vidět jeho entuziasmus, se kterým pracuje na dalších projektech, které
Vlastivědnému muzeum Jesenicka dodají prestiž a uznání.