Výrobce nádobí Kolimax inspiruje, jak dává peníze do výzkumu a vývoje
Známé ekonomické poučky dávají Jesenicku docela jasný recept na hospodářský posun. Ten je podmíněn tím, jak složitou výrobu tady budeme mít, chápeme-li se jako region, v němž důležitou úlohu zastává sekundární (výrobní) sektor. Kompletace finálních produktů, ideálně přímo tady vyvinutých, je vždycky lépe placená, než když podnik stojí někde na začátku výrobního řetězce, kdy v uvozovkách jenom dotahuje šroubky.
Ať si myslíme o Evropské unii cokoli, peněz na to, jak vyměnit šroubováky za roboty, v ní je solidní hromádka a hodně eur může doputovat i do místních firem. Chytré investice jim mohou pomoci vylepšit stávající produkty anebo ještě lépe vymyslet výrobky zcela nové.
Své o tom ví javornický Kolimax, přední výrobce nerezového nádobí. Ten už do inovací svého podnikání nasypal nemálo vlastních prostředků a vypomohl si právě i evropskými penězi. Pardon, tohle vůbec nemyslíme jako výtku! Naopak, pokud peníze poslouží k vybudování centra průmyslového výzkumu, k vývoji a inovacím kuchyňského nádobí, když pomohou na trh uvést novou řadu nádobí, přispějí na nákup nové technologie..., tak je to podle nás v naprostém pořádku.
V Javorníku určitě neusínají na vavřínech, pracují na dalších věcech. Třeba s pardubickou univerzitou na výzkumu inteligentního systému pro řízení tepelné úpravy potravin. V Kolimaxu vyvíjí prototyp nádobí s celopovrchovou úpravou antiadhezivním nástřikem. Klidně se bavíme o částce asi 8,7 milionu korun, kterou si to vyžádá (přes 5 milionů přispěje EU).
Chceme tím pouze demonstrovat, jak i malé a střední podniky na Jesenicku mohou čerpat peníze na inovační projekty, jen je potřeba býti odvážný.
A positivJE je hrdým spolupracovníkem Inovačního centra Olomouckého kraje na Jesenicku, které se podnikům snaží pomáhat, třeba nabídkou expertů z platformy Platinn.
Foto (zdroj): Kolimax