Žáci ZŠ Jeseník pracují pro Paměť národa
Zachytit vzpomínky žijících pamětníků na klíčové momenty 20. století se už od roku 2001 snaží nezisková organizace Post Bellum. Přišla i s projektem 'Příběhy našich sousedů', aby díky nadšencům v regionech posbírala další opravdové příběhy z období války nebo totality.
Díky žákům a studentům základních a středních škol z Jesenicka (ZŠ Javorník, Vidnava, Jeseník, Česká Věs, Bělá pod Pradědem, Zlaté Hory a Gymnázium Jeseník) jsme dostali už 11 možností dotknout se naší nedávné minulosti prostřednictvím reportáží pořízených přímo se svědky tehdejších událostí.
Deváťáci ZŠ Jeseník Petra Hořejšová a Vítek Kmoníček aktuálně pracují na další. Potkali se s řádovou sestrou Miriam z kongregace Školských sester de Notre Dame, která v 70. až 90. letech minulého století působila v rámci tehdejší internace řádových sester na Javornicku. Natáčení proběhlo na začátku ledna, Petra s Vítkem vedli s pamětnicí rozhovor, k němuž si pak pořídili doplňující informace při návštěvě muzea v Javorníku. V těchto dnech zpracovávají pořízené záznamy.
Na svoje natáčení se připravuje ještě druhá pracovní skupina žáků ZŠ Jeseník, Adéla Zacpálková, Natálie Barošová, Tereza Janíčková, Hubert Semerád, Petros Stefanakis a Jan Jedlička. Ti si teprve vybírají jméno pamětníka, se kterým se budou chtít potkat.
Nenapadá nás atraktivnější forma dějepisu, jejíž výstup nakonec poslouží nám všem. Reportáž by měla dokonce běžet na stanicích Českého rozhlasu. Rozhodně se ale stane součástí archivu Paměť národa.
Chválíme aktivní žáky i jejich učitelky Romanu Grosičovou a Janu Zlámalovou a těšíme se na dvanáctý autentický důkaz, jak se na Jesenicku žilo v době války či nesvobody. Sledujte Příběhy našich sousedů, odehrály se doslova ve vašem okolí.
Foto (zdroj): ZŠ Jeseník