Zelená dohoda po Jesenicku
Čím dříve pochopíme, že závazek Evropy snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % je hotová věc, tím více peněz pro nevyhnutelnou "zelenou transformaci" z EU můžeme získat. Teď je to na politicích, ale hned po nich se o naplňování cílů budou muset starat představitelé samospráv a zástupci byznysu, jak do toho Jesenicko naskočí.
Kdybyste jim chtěli jít příkladem jako jednotlivci, tak se vy, co topíte tuhými palivy koukněte, jakou emisní třídu má váš kotel. Totiž od 1. září letošního roku nesmíte používat ty s 1. a 2. emisní třídou, to jsou ty 'nejšpinavější'. Dobrou zprávou pro vás je, že Olomoucký kraj opět poskytuje populární kotlíkové dotace. Jejich třetí kolo se zaměřuje na nízkopříjmové domácnosti, které si mohou sáhnout až na 95% dotaci, kde se to může týkat rodinných a bytových domů a pozor, také rekreačních zařízení. Příjem žádostí už běží, řešte to.
Ostatní nenízkopříjmoví majitelé starých kotlů na uhlí či dřevo budou moci žádat na podzim z programu Nová zelená úsporám. Vás by mělo zajímat, že můžete starý zdroj tepla vyměnit za plynový kotel, kotel na biomasu, ale klidně i za tepelné čerpadlo.
Chcete-li se zapojit do evropského 'green dealu', dostaňte na Jesenicko první "zelené miliony" a učiňte tak přes kotlíkové dotace. Doposud do Kraje na výměnu kotlů doputovalo 570 milionů korun, pojďte urvat další, ať je okres Jeseník v cestě ke klimatické neutralitě mezi českými lídry, ostatně na čistém životním prostředí do značné míry stoji image Jesenicka.