OBCE A MĚSTA JESENICKA

Právě proto, že se toho v Jeseníku v poslední době vůbec neděje málo, ostatně o většině toho dobrého čtete i na webu positivJE, rozhodl se na ten 'jesenický zázrak' přijet podívat předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Miloš Vystrčil.

Nejdříve jsme se zdráhali to nazvat investicemi, protože to nejsou investice v pravém slova smyslu, ale ve své podstatě zajišťují určité budoucí zhodnocení, byť je dnes třeba obtížně měřitelné. A ještě jednu věc výčet schválených dotací ukazuje - že řídit obec dává radním příležitost, jak život v ní ovlivňovat.

Jakkoli vám to může nahánět husí kůži, tak vězte, že boj s hlodavci je v podstatě samozřejmostí pro každého vodohospodáře. Možná jde jen o to, jak tuhý boj s potkany a krysami ve stokách svádí.

Jestliže bylo chybou, že se město Jeseník v minulosti zbavilo svých bytů, pak se teď snaží o určitou nápravu. Ta spočívá v plánování výstavby, plus v investování do stávajícího bytového fondu.

Naštěstí nemůžeme/nechceme všichni bydlet ve městech, pro mnoho z nás je život na vesnici lepší variantou. Ostatně v okrese Jeseník je to vlastně velmi častý způsob života.

Jsme experti na malé pozitivní zprávy z Jesenicka, v té dnešní hraje epizodní roli Javorník, lépe řečeno železniční stanice Javorník ve Slezsku.

Zní to ze všech stran jako problém pro ty, co tu chtějí žít, jako důvod k odchodu pro ty, co to na Jesenicku balí, koneckonců to může být překážkou i pro ty, co by se sem chtěli vrátit či přistěhovat. Bydlení.

Snad už jste si všimli, že se umíme radovat i z drobných-dobrých věcí. Tak bychom nazvali i menší zakázku, kterou město Javorník dalo místní umělecké kovářské dílně Křížkových. Ale pozor, těch 6 písmen M U Z E U M, která pro opravenou budovu Soudu Jaroslav Křížek vyrobil, jsou tím tolik sympatickým zadáváním práce lokálním řemeslníkům a firmám.

Osvícení lidé snažící se s Jesenickem "zatřást" musí vědět, že podobně se sebou třesou další pohraniční regiony, a tak se vlastně jistým způsobem stávají našimi konkurenty. Kdo by je chtěl snadno identifikovat, doporučíme mu novou knihu 'Možnosti vesnice', která přináší 12 portrétů architektonických proměn českého venkova.

Opuštěná železniční trať, zlato schované pod horami, mraky nasáklé deštěm, kde se temná minulost Sudet nekompromisně prolíná se současností. To je stručná anotace třetího dílu kreslené románové trilogie Alois Nebel autorského dua Jaroslav Rudiš a Jaromír 99.

Potvrdí vám každý politolog, že zapojení občanů do chodu společnosti je přesně tím, co zvyšuje jejich loajalitu vůči voleným zástupcům, a taky posiluje vztah obyvatel k obci/městu. A to na Jesenicku potřebujeme.

Ano, tohle je taky role obce, města - vytvořit občanům podmínky pro co nejsnazší cestu odpadů směrem pryč z domácnosti.

Díky městskému architektovi Tomáši Pejpkovi se městem Jeseník zabývali studenti Vysokého učení technického v Brně - fakulty architektury. Vznikla z toho velmi zajímavá publikace o 573 stranách. Hodí se občas nezúčastněný pohled zvenčí. Spolupráci by také šlo interpretovat tak, že vysokoškoláci se do Jeseníku přišli naučit, jak pracovat s přírodou,...

Co se děje ve Zlatých Horách, připravují se snad na konec světa a chtějí si ho užít v plné své kráse? Pokus o vtip, ale s velkým zalíbením sledujeme investiční smršť, kterou město předvádí.

Každá drobnost, která z městských policistů sejme administrativu, je vítána. Zvláště, když ušetřený čas věnují práci v terénu. Jeseník je velmi bezpečné město, ale jsou tu určité lokality, kde nám není úplně příjemně.

Tohle jsou vždycky takové husarské kousky, když ve městě ukončí praxi lékař nebo zubař, to místo co nejrychleji zalepit.

Zcela záměrně přestáváme u dobrovolných hasičů používat slovo 'dobrovolný', protože to podobně jako slovno 'neziskový' u neziskových společností český jazyk posílá významově trochu jinam. Neziskovky proboha musí vydělávat, aby mohly konat dobro, dobrovolní hasiči se při poplachu dobrovolně nerozmýšlí, jestli vyrazí. Prostě vyrazí.

Vedle hospody druhý symbol, že obec není pouze nocležnou pro lidi dojíždějící za prací do města. Aspoň malá prodejna potravin je pro domorodce samozřejmě potřebou, a taky důkazem, že jejich vesnice žije.

Tohle je těžká věc, když potřebujete jako vedení obce/města předvést výsledky do dalších voleb, může se to zvrtnout na opravené chodníky, nové hřiště u školy a fasádu na kulturním domě. Omlouváme se za zjednodušení, vše z toho je potřeba a nikde to naštěstí není jen o těchto věcech.

Obyvatelé Travné se dočkají opravy silnice, která trpí pod koly těžkých aut vyvážejících kalamitní dřevo. Město Javorník chystá rekonstrukci asi 500 metrů dlouhého úseku, stát by to mělo kolem 1,3 milionu Kč.

V pondělí jsme tu téma bydlení řešili a směrem k Jeseníku jsme si uvědomili ještě dva menší developerské projekty. Na Bezručově ulici (u řeky, před nákupní zónou) vyroste bytový dům, no a asi kilometr proti proudu Bělé, místo budovy bývalého OP Prostějov, taky vznikají nějaké byty. Takže cosi se na trh dostane.

Vyjádřit vaše podněty a poznatky k místu kde žijete, trávíte volný čas a cítíte se příjemně nebo naopak nepříjemně, jste mohli v rámci projektu Pocitové mapy. Jednoduchý dotazník s pěti otázkami, ušitý na míru městu Jeseník, bylo možné vyplnit do konce února. Výsledky dnes prezentoval starostce města Zdeňce Blišťanové autor výzkumu (jesenický David...

Potleskem doprovodíme vše, co i jen trochu vylepší život lidí na Jesenicku. Dnes pěkná ukázka ze Zlatých Hor, kde město zrekonstruovalo kanceláře podatelny, pokladny a matriky, tedy přesně těch míst, která občanům slouží k osobnímu styku se svým městem.

A proč ne? Snad se většina z nás shodneme, že prostory nové knihovny v Jeseníku jsou opravdu povedené. Jaká škoda, že teď naplno neslouží svému účelu. Nicméně v "normálních časech", a ony zase přijdou, je Centrum společných aktivit (CSA) skvělým místem, kde se kromě knížek potkávají zajímavé akce, to díky sálu, jemuž se zdráháme říkat hudební.

Made in Jesenicko © 2025 positivJE. Všechna práva vyhrazena.