SENÁTNÍ VOLBY 2024

Oslovili jsme senátorské kandidáty ucházející se o vaše hlasy v senátních volbách na Jesenicku, aby nám sdělili svoje plány po volbách. Jako případní vítězové totiž budou ovlivňovat budoucnost Jesenicka.
Dostali od nás stejné otázky, aby byla zachována maximální objektivnost.
Budeme rádi, když vám tyto rozhovory přinesou alespoň pár užitečných informací pro vaši svobodnou volbu. Prosíme, jděte 20. a 21.9. k volbám. 

JÁ SENÁTOR

Mgr. Mirek ADÁMEK
senátor za Šumpersko a Jesenicko, starosta Šumperka | kandidát do Senátu za ANO 2011

Jaká je vaše hlavní politická/osobní motivace kandidovat do Senátu ČR?
Rozhodl jsem se obhajovat mandát senátora proto, abych mohl dál pomáhat našemu regionu. Při minulých volbách jsem kandidoval s odvážnými vizemi a plány, jako třeba zavedení rychlého internetu nebo zprovoznění nových sportovišť. To jsem dokázal naplnit a k tomu se povedla prosadit spousta dalších dobrých věcí pro náš region. Pravidelně jezdím křížem krážem po Jesenicku a Šumperku, bavím se s občany, se starosty a vím přesně, kde všude je ještě potřeba pomoci, aby se u nás žilo líp a aby odsud například neodcházeli mladí lidé. Proto chci pro náš region dál pracovat a pomáhat všude tam, kde je to potřeba. Vnímám i to, že jsou před námi i částečně nesplněné úkoly – kvalita mobilního signálu, lékařská péče, dostupné bydlení.

Vysvětlete lidem na Jesenicku, v čem je pro ně horní komora Parlamentu ČR (Senát) důležitý?Senát by měl být pro všechny obyvatele v ČR pojistkou demokracie. Když to hodně zjednoduším, tak senát by měl "hlídat" Poslaneckou sněmovnu, co z ní vzejde a případně tyto návrhy znovu prodiskutovat a případně vrátit sněmovně. Bohužel, dnes vládní většina suverénně ovládá Sněmovnu i Senát, takže mnohdy senátem projdou i velmi kontroverzní návrhy, protože vládní senátoři mají povinnost zákony vzešlé ze sněmovny přijmout a natvrdo prohlasovat, ačkoliv v kuloárech je kritizují.

Pro obyvatele Jesenicka je také důležité, kdo jejich senátorem je. Senátor může být pro náš region důležitý a prospěšný, ale musí znát místní potřeby a problémy, musí umět bojovat za region a ne jen filozofovat někde na schůzích. Senátoři znají svůj region, tráví zde více času než poslanci, a mohou tak lépe bojovat za zájmy konkrétní oblasti.

Co dneska víte o Jesenicku a jeho největších problémech?
Věřte mi, že hodně. Celých šest let pravidelně jezdím na Jesenicko. Nejsou to jen zdvořilostní návštěvy u chlebíčků. Ale den co den jsem ve styku se starosty, s hasiči, s vedoucími sportovních oddílů i s obyvateli. Řešíme malé i velké problémy. Ať už jde o chybějící lékaře nebo špatnou dopravní dostupnost. Ale nedostatek lékařů je pro mě opravdu zásadní problém, kterému se věnuji. Společně s paní starostkou Blišťanovou a SMOJ pracujeme na tom, aby se situace zlepšila. Před pár týdny jsem v Senátu pomohl prosadit zákon, který u nás zajistí větší počet zubařů. Ve spolupráci s panem starostou Mudrou se podařilo zajistit financování bazénu v České Vsi. Na komunální úrovni jsme se spojili s paní starostkou Jeseníku Blišťanovou a panem starostou Krnova Hradilem a společně jsme řešili spolupráci v rámci změny rozpočtového určení daní. Jesenicko je nádherný kus našeho regionu, kde žijí úžasní lidé, kteří potřebují, aby my politici jsme věnovali pozornost jejich problémům i radostem a pomáhali jim prosazovat zájmy regionu na všech úrovních politického spektra.

Vzdělávání – jak se jako senátor zapojíte do potřebného zkvalitňování vzdělávání na Jesenicku (ZŠ, SŠ)?
Těch možností je hodně. Naštěstí zrovna na Jesenicku je školství ve skvělé kondici. Je zde dostatek míst ve školkách pro všechny děti, máme kvalitní základní školy a hrdí můžeme být i na místní střední školy, od kterých se mohou ostatní vzdělávací instituce učit. S vedením škol jsem v pravidelném kontaktu a vždy když je potřeba s něčím pomoci, hned to řešíme. Gymnázium v Jeseníku se podařilo zapojit do projektu testování 5G sítě, díky čemuž se studenti stali součástí řady technologických projektů. Jsem rád, že mé pozvání do Jeseníku přijal předseda Senátu pan Miloš Vystrčil a zúčastnil se školské T-Expedice, úžasné akce, kterou pořádá Vlastivědné muzeum Jesenicka s jesenickou průmyslovkou. Pro děti a mládež se podařilo v poslední době vybudovat skate park a ledovou plochu a další sportoviště. V dalším období chci pokračovat v prosazování mé vize, aby v Jeseníku vznikla vysoká škola. Proběhlo k tomu již několik jednání, zkoušíme se domluvit se dvěma univerzitami. Vysoká škola v Jeseníku zde pomůže udržet mladé lidi a hlavně by sem přilákala přespolní, kteří by u nás mohli zůstat.

Sociální služby – co jako senátor uděláte proto, aby se okres Jeseník dočkal větší pozornosti státu v oblasti sociálních a pečovatelských služeb?
V oblasti sociálních služeb na tom nejsme vůbec špatně. Samozřejmě je to hlavně o lidech, na Jesenicku pracuje v oblasti péče spousta obětavých srdcařů. Senátor musí být hlavně po ruce, když je potřeba s něčím pomoci. Sám jsem deset let vedl společnost Pontis Šumperk, což je největší poskytovatel sociálních služeb v Olomouckém kraji. Vím, co tuto oblast trápí a také vím, jak a kde pomoci, pokud je potřeba. Připomenu třeba šílenou dobu pandemie covid-19. V té době jsem v Senátu připravil a nechal prohlasovat řadu opatření, díky kterým mohly sociální služby snadněji fungovat a těžce zkoušení pracovníci měli rozumnější podmínky pro práci. Je otázkou, zda okres Jeseník potřebuje více sociálních služeb, do kterých spadá i pečovatelská služba. Stanovení rozsahu sítě má na starosti Olomoucký kraj ve spolupráci s místními poskytovateli sociálních služeb, jako je Charita, Darmoděj, Člověk v tísni, příspěvkovou organizací města Jeseník… Jako senátor jsem v úzkém kontaktu s odborem sociálních věcí Krajského úřadu Olomouc, kde aktuálně řešíme změnu zákona k opatrovnictví.

Zdravotnictví – jaký máte recept na zlepšení dostupnosti základní zdravotní péče a její udržitelnost na Jesenicku?
V oblasti zdravotnictví se za poslední roky udělalo velký kus práce. V Jeseníku funguje nemocnice, podařilo se pořídit mamograf a proběhla i další modernizace přístrojového vybavení. Obrovský problém je nedostatek lékařů – praktiků, zubařů, gynekologů, pediatrů. Navíc olomoucké hejtmanství omezilo zubní pohotovost, lidé s akutními problémy musí dojíždět daleko, bez auta je to ještě větší problém. I proto jsme s kolegy nedávno přes Sněmovnu protlačili zákon, který s nedostatkem zubařů pomáhá. Řešením je tlačit na kompetentní úřady, aby Jesenicku pomohly. Zejména je třeba apelovat na Ministerstvo zdravotnictví a to zas musí tlačit na pojišťovny, které mají ze zákona povinnost lékařskou péči všem lidem zajistit. Bohužel pojišťovny hodily náš region přes palubu. A ministerstvo s tím nic nedělá. Nezbývá než dál jezdit na jednání a i z pozice senátora se je snažit přimět k aktivitě. Těch jednání na úřadech v Praze i v Olomouci na hejtmanství byla již řada, dílčí úspěchy se povedly, je to kolikrát boj s větrnými mlýny, ale s paní starostkou Blišťanovou boj nevzdáváme a dál budeme na ty nahoře apelovat. Dalším důležitým krokem jsou obecní pobídky lékařům, aby si na Jesenicku otevřeli ordinaci. Například ve městě Jeseník je tento program dobře vymyšlený. I přes výše zmíněná negativa chci poděkovat okresní stomatologické komoře, kdy jako jedna z mála v celé ČR drží pohotovosti v rámci našeho šumperského a jesenického regionu na vysoké úrovni dostupnosti. Jinak řečeno musíme cestovat za ošetřením, ale ne například až do Olomouce.

Kam chcete Jesenicko do roku 2028 posunout?
V první řadě je potřeba smeknout klobouk dolů před tím, kam se Jesenicko za poslední roky již dostalo. Nebýt špatné dopravní dostupnosti byli bychom ještě dál, ale i to by se mělo díky obchvatům a dostavbou dálnice zlepšit Je to především díky šikovným lidem, kteří zde žijí a kteří jsou odjakživa zvyklí spoléhat se sami na sebe a táhnout za jeden provaz. Jesenicko má teď dobře našlápnuto. Zásadní je rozvíjet služby. Máme zde krásnou přírodu, veškerou občanskou vybavenost, ale chybí kvalitní služby v některých oblastech. Třeba zmíněné školství nám mohou jinde závidět. Stále nás trápí nedostatečná nabídka dostupného bydlení a dobře placené práce, i proto jsem začal realizovat myšlenku přivést do regionu vysokou školu… A samozřejmě v dnešní době většina lidí potřebuje kvalitní internet a mobilní signál. Aby život uprostřed hor byl kompatibilní s požadavky moderního světa. V této oblasti se nám už podařilo udělat obrovský kus práce. Díky intenzivnímu tlaku v Praze na Český telekomunikační úřad a ministerstvo obchodu a průmyslu v Jeseníku funguje super rychlá 5G síť, pomohlo to jak v sociálních službách, tak i při vzdělávání, lidé mohou pracovat na dálku pro nadnárodní klienty… Jeseník je jedním z pěti měst v ČR, kde tak rychlá síť funguje.

Jesenicku podle údajů ČSÚ za posledních 10 let ubyla zhruba pětina obyvatel. Jak chcete tento nepříznivý trend změnit? 
Vylidňování Jesenicka je částečně způsobeno tím, že se prostě rodí méně dětí. Ale svůj hlavní vliv na to má dlouhodobě zanedbaný přístup k podpoře kvalitních služeb a bydlení. To se poslední roky mění a město Jeseník i SMOJ realizují jeden projekt za druhým. Na mě jako senátorovi je, abych pomohl tam, kde je potřeba, hlavně za Jesenicko lobboval na úřadech v Praze, kam mě jako senátora pustí snadněji. Hovoříme konkrétně o podpoře dostupného bydlení, dotační podpoře v rámci hospodářsky a sociálně vyloučeného regionu – toto je v poslední době žhavé téma a bude potřeba být připraveni na výzvy, které zde mohou nastat. Jsem přesvědčený, že Jeseník se už teď stává pro mladé atraktivním místem pro život. Z mého pohledu nevadí, když mladí odejdou "do světa" za vzděláním nebo zkušeností, ale potřebujeme, aby věděli, kam se mají vrátit, až budou chtít založit rodinu.

Jakým způsobem vedete předvolební kampaň?
Zaměřuji se především na kontaktní kampaň, i když v mém případě nejde ani tak o nějakou teď náhlou aktivitu před volbami, ale o pokračování v tom, co jsem dělal uplynulých šest let. Potkávám se s lidmi, zajímám se o jejich názory, podněty a co je trápí. Kromě toho mám také nějakou online a outdoor reklamu, ale věřím, že lidé především ocení mou práci pro region, než-li nějakou líbivou předvolební prezentaci. Rád si poslechnu i kritické hlasy, protože to k životu patří, ovšem více mě těší, pokud je kritika konstruktivní a ne útočná.

Proč by si vás lidé na Jesenicku měli zvolit za senátora?
Jsem Mirek Adámek, lidé mě znají. Neobjevil jsem se z ničeho nic najednou teď před volbami, a nezmizím po volbách. Šest let jsem strávil na Jesenicku a potkával tisíce lidí, vnímal je, řešil jejich problémy. Velkou inspirací pro mě byli především starostky a starostové, kteří odpovídají za jednotlivé obce a mají vizi jak posunout náš region. Lidé mě znají a ví, co dokáži, jaký jsem, že plním sliby. Doufám, že se všechna ta naše společná práce zúročí a budu moci dál pomáhat v senátu celému Jesenicku. Budu rád, pokud si mě lidé vyberou a v prvním i druhém kole senátních voleb mě dají svůj hlas.

Placený obsah
Zadavatel - Mirek Adámek
Zpracovatel - Mirek Adámek
Rozhovor vznikl před povodněmi, některé odpovědi by v jejich světle mohly vypadat jinak.


prof. PhDr. Stanislav BALÍK, Ph.D.
děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně | kandidát do Senátu

Jaká je vaše hlavní politická/osobní motivace kandidovat do Senátu ČR?
Chci přispět k tomu, aby byl celý obvod co nejlepším místem pro život. Rád bych rozšířil povědomí o našem regionu i mezi mocné v Praze. Zdaleka stále ne všichni vědí, co se u nás děje, jak skvělí lidé zde žijí, přestože to mnohdy nemají vůbec lehké.

Vysvětlete lidem na Jesenicku, v čem je pro ně horní komora Parlamentu ČR (Senát) důležitá?
Horní komora, tak jak ji máme v naší ústavě zakotvenou, má jako svůj hlavní úkol bránit zneužití moci dolní komorou. Tím, že pro důležité věci (změna ústavy a ústavních zákonů, volební zákony, věci války a míru apod.) je nutný jeho souhlas, preventivně brání možným nedemokratickým změnám. Tím, že se do něj volí v jednomandátových obvodech pevně svázaných s regiony, také zaručuje, že v parlamentu mají zastoupení i taková místa, na něž by se jinak zapomnělo.

Co dneska víte o Jesenicku a jeho největších problémech?
Úplně upřímně – vím toho teď, poté, co jsem obcházel dům od domu řadu obcí a měst Jesenicka, mnohem víc než před tím. Jesenicko je na tom mnohem hůř než Šumpersko. Téměř každý, s kým jsem mluvil, zmiňoval scházející základní zdravotní péči. Jsou to pro lidi z Prahy nebo i Olomouce (ale vlastně i Šumperka) neuvěřitelné příběhy lidí z Javornicka, kteří sehnali zubaře až v Brně apod. Stejně tak pro jih volebního obvodu je mnohem méně palčivá otázka dopravy – pro Jesenicko je klíčová. Je absurdní a nepochopitelné, jak macešsky se stát chová k odlehlému Jesenicku, jak s lehkým srdcem ruší přímé autobusové spojení na Prahu apod. Pro skutečně odlehlé oblasti je problémem nedostatek pracovních míst.

Pokud bych byl zvolen, zaměřil bych se na to, aby zdravotní pojišťovny začaly plnit své zákonné povinnosti zajistit dostupnost základní lékařské péče i v odlehlých oblastech. Umím si představit kombinaci různých pobídek, i v kombinaci se snahou o uzavření mezistátní dohody s Polskem o možnosti poskytovat lékařskou péči hrazenou z českého zdravotního pojištění. Dále bych se zaměřil na dostupnost regionu hromadnou dopravou, třeba skrze státní podporu dálkových autobusových linek. Co se pracovních míst týče, mám za to, že by mohlo pomoci speciální snížená sazba sociálního pojištění pro zaměstnavatele, kteří vytváří v ohrožených regionech pracovní místa.

Vzdělávání – jak se jako senátor zapojíte do potřebného zkvalitňování vzdělávání na Jesenicku (ZŠ, SŠ)?
Vzdělávání je mi celoživotním posláním – už více než dvacet let působím nejenom jako vysokoškolský učitel, ale stejnou dobu jsem aktivní ve školské radě bludovské základní školy, intenzivní vztahy mám s různými středními školami. Navíc od roku 2000 vedu Jesenickou lesní školu, což je instituce neformálního vzdělávání skautských vedoucích. Našimi kurzy prošlo pod mým vedením už téměř sedm set skautských vedoucích. Každoročně konávám přednášky pro deváťáky a středoškoláky o historických tématech spojených s našimi dějinami 20. století.

Jako senátor bych se nezaměřoval na zlepšování kvality vzdělávání v jednom regionu, ale v celé zemi. Máme na čem stavět, máme ale také co zlepšovat.

Sociální služby – co jako senátor uděláte proto, aby se okres Jeseník dočkal větší pozornosti státu v oblasti sociálních a pečovatelských služeb?
Problematika sociálních a pečovatelských služeb je palčivá nejenom na Jesenicku a Šumpersku, ale v celé zemi. S tím, jak společnost stárne a jak se prodlužuje věk dožití, ale bohužel ne ve zdraví, je třeba posilovat síť těchto služeb v celé zemi. Zvlášť významně ale v oblastech s obtížnou dopravní obslužností. Opět mám za to, že region typu Jesenicka (a dalších podobných pohraničních regionů) si zaslouží speciální dotační či daňové zacházení.

Zdravotnictví – jaký máte recept na zlepšení dostupnosti základní zdravotní péče a její udržitelnost na Jesenicku?
Viz výše odpověď na otázku č. 3.

Kam chcete Jesenicko do roku 2028 posunout?
Jesenicko neposune jeden senátor či poslanec. Jesenicko mohou posunout místní lidé, města a obce. Všichni společně – občané, živnostníci, podnikatelé, zastupitelé a starostové. Stát jim v tom může pomoci – ne přímo, ale tím, že vytvoří podmínky pro rozvoj. A také tím, že jim nebude házet klacky pod nohy.

Jesenicku podle údajů ČSÚ za posledních 10 let ubyla zhruba pětina obyvatel. Jak chcete tento nepříznivý trend změnit?
Opět – nezmění to jednotlivý senátor. Nechci slibovat nesplnitelné. Věřím ale, že kdyby se podařilo zvrátit alespoň některé výše naznačené negativní trendy, mohlo by se vylidňování alespoň zpomalit.

Jakým způsobem vedete předvolební kampaň?
Její hlavní formou je snaha obejít co největší počet obcí a měst – tzv. dveře od dveří. Chci se potkat, ať už sám či prostřednictvím svých spolupracovníků, s co největším počtem lidí z Jesenicka a Šumperska, kterých se ptám na to, co je trápí, jaké mají nápady a náměty na zlepšení politiky. Věřím, že právě takto má skutečně poctivá kampaň vypadat – neschovávat se za počítačem, nespoléhat na billboardy a plakáty, ale být s lidmi a vnímat jejich problémy a potřeby.

Proč by si vás lidé na Jesenicku měli zvolit za senátora?
Protože jsem připraven hájit zájmy těch, na které mocní často zapomínají. Protože obvod dobře znám a mám jej rád. Protože jsem připraven nikoli provádět revoluci, ale opravovat to, co nefunguje. Protože znám starosti a strasti obyčejných lidí. Jako skaut a včelař vím, že pro úspěch je třeba být trpělivý a že někdy úspěch ani přijít nemusí.

Placený obsah
Zadavatel - Stanislav Balík
Zpracovatel - Stanislav Balík
Rozhovor vznikl před povodněmi, některé odpovědi by v jejich světle mohly vypadat jinak.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.