VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Je extrémně důležité, aby absolventi zdejších základních škol měli co nejširší nabídku možností, kam mohou po devítce jít studovat. Při výběru střední školy se totiž míchají tužby mladých, s představami rodičů a potřebami trhu práce. Třesky plesky, zásadní by ale mělo být, čím se mladí chtějí živit.

Až se všech 330 žáků ZŠ Česká Ves vrátí do lavic ve svojí škole, bude ředitel Filip Worm zřejmě největším expertem na krizové řízení vzdělávacích institucí v zemi. Začalo to tím, že i povodeň si prožil přímo ve škole, a pak se to rozjelo do nepředstavitelného sledu událostí. Šok z fatálního zasažení všech budov školy, přes adrenalinovou jízdu při...

"My to nějak doklepeme, ale co mladí?". Typická reakce dospěláků v situaci, kdy se na svět řítí nějaká větší změna. Ačkoli tahle novinka – umělá inteligence – se stihne dotknout i dnešních dospěláků, akceptovali jsme jejich pohled a na říjen ve spolupráci s Inovačním centrem Olomouckého kraje v Jeseníku připravili tři osvětové akce na téma...

Základní škola v České Vsi je jedním ze symbolů povodní 2024. Do odstraňování následků se vedle vedení a učitelského sboru zapojili žáci s rodiči, dobrovolníci, hasiči, vojáci… Týmu kolem Filipa Worma fandí celé Česko.

O generaci Z je známo, že se o stav životního prostředí zajímá o dost víc než generace starší. V některých mladých lidech nedobrá kondice Země dokonce vyvolává pocit úzkosti. Receptem, jak je obav z klimatické změny zbavit, je patřičně je v tomhle tématu vzdělat, aby třeba věděli, že s tím samy mohou něco dělat.

Děti s neplánovanými "prázdninami" problém asi nemají, školy ale intenzivně pracují na tom, aby učebny otevřely co nejdříve. Pomáhají si k tomu zapojením pedagogů, hasičů, vojáků, dobrovolníků, ale i žáků a studentů. Pojďme se do některých z nich podívat.

Když se bavíte s odborníky na vzdělávání o tom, jak se dá zvyšovat jeho kvalita, pokaždé jako zásadní argument zazní lidé – personál ve školství. Ani super moderní vybavení a precizně nastavené školní osnovy nezafungují, pokud v systému nemáte motivované lidi. Pedagogy, kteří dovedou rozvíjet talenty žáků a studentů.

Nesouhlasíme se zažitým stereotypem, že mít vystudované gymnázium bez vysoké školy je k ničemu. Na pohovoru do práce bude náborové pracovnici celkem jedno, jestli měl uchazeč maturitu za 4 nebo za 9 a z jakých předmětů. Více se bude zajímat o praktické znalosti, a tam bude muset gymnazista přesvědčit.

Co si budeme povídat, školáci už stříhají metr. Těší se na kamarády, snad i na učitele a možná jsou zvědaví, co nového pro ně ve škole během letních prázdnin připravili. Jak moc se toho za červenec a srpen dá zvládnout, jsme se zeptali ředitele českoveské základní školy Filipa Worma.

Skoro čtyři desítky žáků a studentů se minulý týden proměnili na vědce, aby pohnuli s výzkumem na Jesenicku. Stalo se tak v rámci šestého ročníku zábavně-vzdělávací akce, za jejíž organizací stojí Vlastivědné muzeum Jesenicku. Tomu s hladkým průběhem pomáhalo Středisko volného času DUHA Jeseník. Nejde o nic menšího než sraz do přírodních věd...

Jesenická Střední průmyslová škola má důvod k oslavám – právě jí odmaturovali první studenti oboru informační technologie. To je významný moment nejen pro školu, ale potenciálně pro celé Jesenicko. Škola hodlá každoročně produkovat desítky IT odborníků a je jen otázkou času, kdy to v regionu začne generovat nové technologické podnikatele.

Definitivně se o naši budoucnost nebojíme. Mladí jsou v pohodě, když jim staří dají důvěru a prostor se vyklubat. Takhle nějak jsme navnímali dva maturanty jesenické hotelovky, jejichž výkony jsme měli možnost minulý týden sledovat.

Téma rovnováhy mezi online a offline životem je všudypřítomné, a ještě na významu poroste. Jak se do většiny profesí derou technologie, bude stále důležitější umět od nich po práci utíkat. Mimo obrazovky a displeje, mimo internet a signál. Třeba do přírody, třeba do zahrady.

Už jsme na positivJE mluvili s pěknou řádkou mladých absolventů zdejších dvou gastronomických škol. Jejich dnešní úspěchy mají často společnou jednu věc – jako studenti se účastnili všelijakých odborných soutěží. Zkušenosti z nich pak zúročují v profesním životě, a to dokonce i tehdy, když nezůstanou věrni svému oboru. Proto tak rádi píšeme o...

Průmyslové školy to zejména s praktickou přípravou studentů nemají snadné. Firmy, ve kterých se absolventi ucházejí o práci, jsou většinou oproti škole technologicky odskočeny, a tak mohou být rozjezdy mladých lidí v robotizovaných a digitalizovaných firmách složitější.

Od ředitele po školníka je už zřejmě každému jasné, že klasickému vzdělávání je odzvoněno. Pracovní trh, na který školy žáky připravují, se mění. Každé zodpovědné vedení školy s pedagogy řeší, jak se k tomu postavit.

Svět se mění před očima a ubývá míst a situací, kde si člověk připadá jako v dobře známém prostředí. Jestli ho někdy zahřeje u srdce, že je všechno na svém místě, musí se tak stát při pohledu na práci uměleckého kováře. Poctivé řemeslo, kde se nepotkáte s žádnými moderními technologiemi a kde o výsledku rozhoduje um a šikovné kovářovy ruce....

Docela často jsme z různých míst dotazováni, jak si Jesenicko vede v přeshraniční spolupráci s Polskem. Upřímně, moc toho z rukávu nesypeme. Rozhodně jsou tu partnerství v cestovním ruchu, občas se objeví projekty meziobecní spolupráce, ale v byznysové rovině směrem na Polsko velký pohyb nevidíme.

Obchod, hřiště, kostel, hospoda, dobrovolní hasiči a škola, to je "svatá šestka" tvořící základní vybavení, které potřebuje obec mít, aby plnohodnotně žila. S vylidňováním venkova a změnou chování lidí, se vlastně každý z nich musí o přízeň aktivně ucházet.

Z průzkumů vychází, že čeští studenti mají docela zájem podnikat. V praxi ale vidíme, že ve školách není podnikavosti věnována dostatečná pozornost. Ve chvíli, kdy absolventi nastartují kariéry v roli zaměstnanců, už se do podnikání logicky tolik nehrnou. To je škoda. I proto s Inovačním centrem Olomouckého kraje (ICOK) městu Jeseník tolik...

To se zase jednou povedlo, trefit způsob, jak dětem podat důležité téma. Na školkové děti nemůžete nastoupit s klimatickou změnou, chcete-li je přitáhnout k zájmu o životní prostředí. V mateřské škole ve Velké Kraši se každoročně zapojují do sběru odpadků na Den Země, letos se to rozhodli povýšit. Vymysleli si, že na vystoupení dětí u příležitosti...

Jako super, že si dneska dokážete všechno 'vygooglit', jenže zkuste být v takové době učitel základní školy a mít aprobaci například na dějepis. Osvědčenou cestou je vtáhnout žáky do děje(pisu) fyzicky, nechat je si na historii opravdově sáhnout.

Na podzim roku 2023 skupina mladých jesenických studentů z neformální skupiny EraYouth, skládající se z Romana Timothy Velce, Petra Velce, Jana Macečka, Anny Koriťákové a Kryštofa Horníka, přišla s myšlenkou, která by mohla pomoci ke změně vnímání přírody u mladé generace na lokální úrovni. Iniciativa "Společně pro stromy" byla zrozena s cílem...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.