VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Tak trochu školství pozpátku, když se na půdě základní či střední 'fakultní' školy připravují budoucí učitelé - nejčastěji studenti pedagogických oborů vysokých škol. Na fakultních školách si osvojují učení v praxi a samozřejmě si vytvářejí různé návyky. Z těchto důvodů je důležité, aby se do "ostrého provozu" chystali v co možná nejlepších...

Možná víme, odkud se bere ta spousta dobrosrdečnosti, jíž jsme každoročně svědky v (před)vánočnímu období. Hodné lidi vychovává jesenická základní škola, pomáhá si přitom zapojením v projektu Hrdá škola. V něm se do školy dostávají netradiční aktivity zpestřující žákům každodenní rutinu.

Povzbuzeni úspěchy, jež dosahují jesenický gympl i průmyslovka, oslovili jsme naše české přátele v Izraeli s vidinou - dostat tyhle dvě střední školy k nim. V jakémkoli "skupenství" ;-)

Zachytit vzpomínky žijících pamětníků na klíčové momenty 20. století se už od roku 2001 snaží nezisková organizace Post Bellum. Přišla i s projektem 'Příběhy našich sousedů', aby díky nadšencům v regionech posbírala další opravdové příběhy z období války nebo totality.

Jesenické střední školy mají nějakou kapacitu a v ní určitou nabídku oborů. Okres Jeseník naproti tomu každoročně vychová určitý počet deváťáků. A ona se ta čísla jaksi nepotkávají. Protože Olomoucký kraj je ten, kdo pod sebou má střední školy, nese spoluzodpovědnost za nabídku studijních oborů i za jejich naplněnost.

Za rok se toho může stát hrozně moc i v něčem tak konzervativním, jako je školství. A zrovna na Jesenicku se daří hýbat s věcmi, na které si třeba ministerstvo školství ještě ani netroufá. Podívejte se, co všechno se tu za 365 dnů povedlo.

Až půjdou absolventi stavebních oborů jesenické Střední průmyslové školy na první pohovor, budou mít oproti svým vrstevníkům náskok. Jejich škola se do nich snaží už během studia dostat něco navíc nad rámec školních osnov, co souvisí s jejich profesním zaměřením.

Čtyři střední školy tady máme, každá má více méně jasnou profilaci. O jesenické průmyslovce se dá směle tvrdit, že se z ní pomalu a jistě stává škola technologická. Minimálně v souvislosti s moderním vybavením, které mocně pořizuje.

Studenti navštěvující zemědělské obory Střední školy gastronomie, farmářství a služeb v Horních Heřmanicích vyrazili na exkurzi do ovocnářské a okrasné školky k Janu Holubovi do Hvozdečka. Cílem studijního výletu bylo seznámit se s moderními postupy rozmnožování rostlin metodou in-vitro. Pod tím si představte množení v umělých laboratorních...

V pondělí jsme nad daty žehrali na některé problémy základního školství na Jesenicku, v pátek spěcháme s kompenzací. Přinášíme dobré zprávy ze školního prostředí. Dala se dohromady velká skupina pedagogů včetně několika ředitelek a ředitelů mateřských, základních i středních škol, aby společně pozvedli úroveň regionálního vzdělávání. Jedná se o...

Opět jedna dobrá zpráva pro českou gastronomii - na jesenické hotelovce připravují odborníky na slovo vzaté. Považujeme za důležité, aby se studenti konfrontovali s vrstevníky a ověřovali si hloubku svých znalostí už během studia. Mělo by je to motivovat na sobě makat a vylepšit si tak podmínky ke vstupu na tvrdý pracovní trh.

Cílem vzdělávání na Jesenicku je co nejvíce rozvíjet potenciál všech dětí. A to není věc, kterou jde nařídit nějak centrálně z ministerstva. Regionální školství se dočkalo pozornosti špičkové sociologické výzkumné agentury PAQ Research, aby nám její odborníci interpretovali data, podle nichž se dovídáme mnoho o slabých místech jesenického...

Jako Jeseníčáci chcete vědět, jak na svojí kvalitě pracují místní vzdělávací instituce a my moc rádi zprostředkováváme zprávu o tom, že jedna střední škola na Jesenicku se opravdu snaží. Teda tak, snaží se všechny, ale náš článek je o jedné z nich.

Trochu to připomíná tovaryše jdoucího s uzlíčkem do světa na zkušenou. Takto se z Jeseníku vypravili studenti Hotelové školy Vincenze Priessnitze, jen uzlíčky nahradily pořádné kufry na kolečkách. Vlakem si to namířili do Kutné Hory, královského města, kde rodinné vinařství Rudolfských navazuje na tradici sahající až do 12. století.

Začalo to na půdě ZŠ Jeseník, kde chtějí reagovat na aktuální stravovací návyky dětí a mají ambici přispět k jejich vyváženějšímu jídelníčku. Obědy pro všechny tři budovy jim vozí z asi největší školní vyvařovny okresu - Střední průmyslové školy Jeseník. Kuchařský tým pod vedením šéfkuchařky Lucie Šestákové tam každý všední den uvaří okolo 1100...

Chceme-li táhnout Jesenicko nahoru, musíme jednou pro vždy rozbít ty tzv. skleněné stropy, které nás falešně nutí přemýšlet o sobě jen v lokálním měřítku. A je jedno, máme-li na mysli vlastní podnikání nebo zajímavou profesní kariéru. Totiž, mít v občanském průkaze jako místo narození Jeseník není a nesmí být vnímáno jako jakýkoli hendikep.

Sportovní terminologií jsme loňské vítězství neobhájili, jenže fakticky je druhé místo v celorepublikové studentské soutěži úžasný výsledek. A může za to dobrá práce jesenické Střední průmyslové školy, ze které každoročně vycházejí budoucí strojaři. O ty se pak strhává boj mezi zdejšími firmami. Strojírenský průmysl je páteří jesenické ekonomiky.

V rámci opravy a přístavby klubovny Jesenické devítky se podařilo vybudovat potřebné zázemí rozšířením zahradního domku na zahradě fary v Jeseníku. Jednalo se o rozšíření stávajícího půdorysu čtyři na čtyři metry na dvojnásobnou plochu.

O projektu zlínské Univerzity Tomáše Bati, ve kterém je vedle Zlína a Karlovarského kraje zapojen i Jeseník, už jsme na positivJE psali. Stručně řečeno jde v něm o místní mládež, tak zvanou generaci Z - dítka narozená v letech 1991 až 2010, která se z výše zmíněných lokalit přesouvá do jiných měst. Tenhle projekt jde do finále. Po panelové diskusi...

Nikomu nejde nakazovat, aby tady žil, jde ale nabídnout motivy, proč by to měl udělat. Tak dobře - zvážit. Aby to mohl udělat (zvážit), musí existovat argumenty. Těmi nejdostupnějšími je obyčejný výčet toho nejzajímavějšího, co na Jesenicku máme. Říká se tomu patriotismus a mělo by to být jakési povinné minimum do každé rodiny, ať vymýtíme ten, byť...

Píše se 7. září, na základních školách si to teprve sedá. Už by se i možná přiblížily první písemky, leč rodiče nejprve musí svým dětem pořídit tzv. pracovní sešity. Ty rozšiřují vyučovanou látku z učebnic, tedy nejdříve musí jít znalosti do hlavy, aby pak mohl být ověřovány zkoušením a desetiminutovkami.

Skupina osmáků, se kterými jsme v minulém školním roce řešili jejich profesní budoucnost, měla 250 žáků. Před prázdninami jsme se jich ptali, kde se za ten rok dva pět vidí, výsledky malého průzkumu vám teď přinášíme. Trochu záměrně na začátku nového školního roku, kdy je elán do vzdělávání na všech stranách (žák - učitel - rodič) maximální :-)

Vzhledem k tomu, že jih Evropy už ČR v některých parametrech předhání, může být pro jesenické středoškoláky zajímavé si to třeba ve Španělsku zažít. By to třeba mohlo udělat něco s jejich sebevědomím. Jsme devátá nejsilnější ekonomika EU, nejsme žádní nazdárkové z Východu. Ani v Jeseníku.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.