VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Doba větrníku za 15 korun je pryč. Cukrařina si díky náročnosti zákazníků nevystačí s věnečky a indiánky, ba co víc, už si nevystačí ani s tiramisu ;-) Receptury dnešních dezertů a zákusků vyžadují prvotřídní suroviny a po cukrářích se chtějí velmi šikovné ruce a pořádná porce kreativy. Zejména pokud jde o výrobu dortů.

Jsme zvyklí, že s moderním vzděláváním se ponejvíc pojí klíčové předměty, jako cizí jazyky, matematika, informační technologie, odborné předměty apod., do toho školy nejvíce investují, to je nejvíc vidět. Řekněte nám, která škola (vyjma těch sportovních) nějak cíleně řeší koncepci rozvoje sportu a tělovýchovy?

Nejen v panelu Moderní vzdělávání (na positivJE FESTIVALU 2021) zaznívalo, že školy musí reagovat na změny ve světě. Je extrémně důležité, aby vzdělávací instituce na Jesenicku chápaly, jaké dovednosti mají své žáky a studenty učit a není to jenom o obsahu vyučovacích hodin.

Když jsme zvali ředitele a pedagogy zdejších škol na panel 'Moderní vzdělávání', do kterého na positivJE FESTIVAL 2021 přijeli super experti, nemohli jsme si u některých z nich nevšimnout jisté rezervovanosti ke klíčovým slovům panelu - inovativní a alternativní prvky vzdělávání. Sami panelisté přišli s lepším názvoslovím :-) Tomáš Jízdný...

Svým způsobem je dobře, že všechny úrovně českého vzdělávání od školek a základek až po školy střední musí učit podle tzv. 'rámcového vzdělávacího programu'. Ten staví pomyslné mantinely a hlídá tak nepodkročitelnou kvalitu školství v ČR. Naštěstí to ponechává prostor školám uvědomujícím si, že právě nadstavba nad společný program je tím...

Tohle rádi vidíme! Protože všechno nasvědčuje tomu, že s různými roboty, automaty a technologiemi vůbec, se dnešní děti budou ve svých profesích potkávat prakticky všude, oceňujeme přínos tradičního workshopu 'Hrajeme si s roboty', který pro děcka ze ZŠ Jeseník uspořádalo Gymnázium Jeseník.

Ideální ukázka toho, jak může vypadat výchovná nadstavba školy. Jesenická základní škola se opět zapojila do sbírky Český den proti rakovině. Tradiční veřejná sbírka se v ČR konala již po 25. a letos se vybralo přes 16 milionů korun.

Interaktivní tabule místo meotaru, jazyková učebna místo tlustých slovníků, počítačová třída místo tabule s křídou... Do mnoha předmětů už inovativní věci pronikly, trochu stranou zůstává tělocvik. Není to klíčový předmět, ale na druhou stranu není žádný důvod se nesnažit jej v očích dětí trochu zatraktivnit.

Je jasné, že prosazení regionálních potravin na naše talíře je věcí poptávky, a kdo jiný by měl mít větší zájem z nich vařit než kuchaři ve zdejších restauracích nebo podnikových a školních jídelnách. Obecně je trend pozitivní, spotřeba produktů nakupovaných přímo od malých prvovýrobců roste. Zákazníkům přestává být lhostejný původ surovin,...

Glucholazy 5 minut a 13 tisíc obyvatel, Prudnik 25 minut a 21 tisíc obyvatel, Nysa 30 minut a 43 tisíc obyvatel, to je jen stručné vyčíslení toho, jak velký je trh na druhé straně hranice v okruhu nějakých 30 kilometrů od "čáry", a to se bavíme pouze o třech městech.

Kvalita vzdělávacího systému má významný dopad na to, jak se Jesenicku bude dařit. Vzdělaná společnost je ta, která provede místní firmy potřebnou transformací na průmysl 4.0 a přispěje ke vzniknu nových podnikatelů. Víte, že naše školy všech stupňů (od mateřinek, přes základky až po střední) nemusí pouze čekat, jak kvalitu školství zvedne...

Je nad slunce jasnější, že Střední průmyslová škola Jeseník přebírá roli regionálního lídra v oblasti adopce moderních technologií. Ředitel Jiří Viterna svým studentům naprosto cíleně nabízí projekty, v nichž si osvojují například virtuální realitu, let na hranici vesmíru, 3D tisk, aplikace pracující s 5G a naposledy pilotování dronů.

Tohle je přesně aktivita, jakou od místních středních škol potřebujeme, připravovat studenty na profese budoucnosti, aby byli konkurenceschopní. A když je to navede na obory s vysokou přidanou hodnotou, tím zajímavější to bude.

Na prvním místě je nabídka studijních oborů, na druhém místě jejich kvalita. Pokud to tady deváťáci nenacházejí, pak se nedivme, že jdou na střední školy za hranice regionu, čímž je v mnoha případech pro Jesenicko definitivně ztrácíme.

Asi je to kruté, ale ne všichni lidé stojí na stejné startovní čáře, ne všichni lidé mají v životě stejnou porci štěstí. Od toho ale ve zdravé společnosti fungují mechanismy zmenšující tyhle rozdíly.

Víme, že ředitelky a ředitelé se svými týmy se snaží, víme, že lidé z Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání se snaží, vidíme, že i ministerstvo školství se snaží a positivJE se chce taky snažit, protože vnímáme, jak se proměňuje pracovní trh, absolventi jesenických základních a středních škol na to potřebují být připraveni.

Včera byly na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary vyhlášeny výsledky studentské technologické soutěže 'Vodafone AR Challenge', do níž se za Jeseník zapojily tři týmy gymnázia, dva týmy průmyslovky a jedno společné družstvo za obchodku s hotelovkou.

Nový školní rok bude pro studenty na Střední průmyslové škole Jeseník zase trochu jiný. Právě v těchto dnech si za budovou školy staví novou venkovní učebnu. Co učebnu, rovnou zahradu, kde bude zmíněná open air třída pro environmentální výchovu, ale taky relaxační kout. Původní plán zněl: učebna, záhony bylin pro jídelnu, ohniště s posezením pro...

Je fakt, že hromady absolventů středních škol po vyučení či maturitě nenastupují do zaměstnání, pro něž je škola připravila. Asi tím nejlepším, co pro ně může škola udělat je, že je pustí už během studií k opravdovým zakázkám. Jen tak se děcka potkají se světem, do kterého po škole beztak zamíří.

Na konci školního roku se positivJE potkalo se zástupci několika základních škol (Jeseník, Česká Ves, Žulová, Zlaté Hory a Javorník), které doplnili starostové Zlatých Hor, Supíkovic a Jeseníku, plus se do panelové diskuse 'moderní vzdělávání' přidalo i všech pět středních škol (SPŠ Jeseník, Gymnázium Jeseník, Střední škola gastronomie, farmářství...

Informace jsou cennou komoditou, kdo je má, má náskok. Náskok budou mít studenti Gymnázia Jeseník, protože školní televize GymJes TV posílila redakci, vybudovala studio a od nového školního roku chystá pořádnou zpravodajskou ofenzivu.

Úkolem školy a rodičů je dětem vedle tvrdých znalostí vštěpovat i něco jako hodnoty a zásady. Právě tohle se potkalo v rodině Wormových, kde nejprve Ráchel, kterou později doplnil mladší brácha Jáchym, vznikla spontánní myšlenka zapojit se do aktivity světové organizace Mary's Meals. Ta zajišťuje jídlo a vzdělání dětem v chudých zemích.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.